Život na univerzitě v Británii

Život během studia

Na univerzitách je možnost se zapojit do různých „societies“; výběr je opravdu veliký, například z všemožných sportovních, hudebních, divadelních, debatních či politických aktivit. V rámci těchto societies máte dokonce  možnost se zapojit do organize akcí, do vedení „societies“; tyto zkušenosti se vám můžou později hodit.

V prvním roce je dobré bydlet na koleji, kde si vytvoříte přátele, s kterýma pak můžete v druháku bydlet. Během prváku máte možnost získat „spring weeks“ – krátké týdenní stáže u velkých firem.

Po druháku máte možnost získat „internship“ a zkusit si něco, o čem si myslíš že, že by Tě to mohlo bavit. Je dobré na příhlášce začít pracovat brzy

Pokud je ale člověk iniciativní, může jít na stáž již po prvním ročníku a nemusí se přihlašovat, stačí si najít pracoviště, které ho zajímá a které je ochotné s ním pracovat. Velké firmy však nabírají stážisty pouze v jejich předposledním ročníku bakaláře.

Práce během studia

Práce je jedním z nejběžnějších zdrojů financování studia. 70% studentů, které znám, si na živobytí, či ubytování přivydělávají prací. Minimální mzda v UK je v roce 2017 £5.55 pro věk mezi 18-ti a 20-ti lety, a £6.95 pro lidi ve věku 21 let až 24 let, £7.20 pak od věku 25. Tímto způsobem se tedy při částečném pracovním poměru na 15 hodin týdně dá vydělat £333-£432 měsíčně (kolem £4000 ročně). Pozor, zaměstavatelé jsou často lhostejní a registrují vás u HMRC (Finanční úřad) se základní daňovou sazbou 20%. Každý má přitom nárok na £11 000 (2017) nezdanitelných příjmů (Personal Allowance). Pro změnu tzv. Tax Code je třeba domluvit se se zaměstavatelem a zkontrolovat změnu u HMRC. Naštěstí, pokud daně takto neprávem zaplatíte, na konci finančního roku vám je úřad vrátí.

Zdanění výdělků

Pozor, zaměstavatelé jsou často lhostejní a registrují vás u HMRC (Finanční úřad) se základní daňovou sazbou 20%. Každý má přitom nárok na £11 000 (2017) nezdanitelných příjmů (Personal Allowance). Pro změnu tzv. Tax Code je třeba domluvit se se zaměstavatelem a zkontrolovat změnu u HMRC. Naštěstí, pokud daně takto neprávem zaplatíte, na konci finančního roku vám je úřad vrátí.