Jak na výběr univerzity v Holandsku

V Holandsku existují dva typy vysokých škol. Rozlišuje se mezi teoreticky zaměřenými univerzitami, tzv. research universities (neboli wetenschappelijk onderwijs v holandštině, zkráceně WO) a prakticky zaměřenými školami, tzv. universities of applied sciences (hogescholen v holandstine, zkráceně HBO). Typ university větsinou záleží na předmětu, který chcete studovat. Obory, které jsou založené na praktické zkušenosti, jako například hudební a vytvarné umění nebo herectví, se studují na HBO univerzitách a vědecky zaměřené obory, jako přírodověda, fyzika, ekonomie a právo, se většinou studují na WO univerzitách. Je ale nutné podotknout, že mnoho předmětů se dá studovat na obou typech škol, jako například mezinárodní obchod a management. Rozdíl mezi těmito programy pak většinou bývá v důrazu, který je kladen na teorii (WO) a praxi (HBO). Oba typy institucí nabízejí jak bakalářské tak magisterské tituly, ale pouze WO university nabízejí doktoranské programy.

Přijímací proces na WO university je relativně náročnější než na HBO školy. Pokud se nedostanete hned první rok na svou vysněnou WO, máte možnost začít své studium na HBO a po prvním roce přejít do prvního ročníku na WO. Celkové studium se vám ale o rok prodlouží.

Pokud se váš obor dá studovat na obou typech škol, je dobré se zaměřit na WO, které mají v Holandsku mnohem lepší reputaci, a zvolit si jednu nebo dvě HBO jako zadní vrátka. Mnoho HBO take nenabízí studium v angličtině, proto se váš výběr výrazně sníží (pokud neplánujete studovat v holandštině). Se středoškolskou maturitou se můžete hlásit na oba typy škol, ale většina WO univerzit vyžaduje jistý průměr (většinou pod 1.5) z maturitních předmětů.

V Holandsku je celkově dvanáct tzv. “general” WO univerzit a tři technicky zaměřené WO. HBO škol je čtyřicet sedm. Programy můžete hledat podle města, oboru, instituce a kvalifikace na stránkách Study Finder.