University College London

UCL

POČET STUDENTŮ
36 000
KAMPUS
Město
ŽEBŘÍČEK (GUARDIAN 2016 UK)
12.
ŽEBŘÍČEK (COMPLETE UNIVERSITY 2016 UK)
13.

Náklady (bakalář, GBP za rok)

ŠKOLNÉ
3 000 - 9 000
UBYTOVÁNÍ:
100 - 200 za týden
DOPRAVA A DALŠÍ
100 za týden
JINÉ
0

STUDENTI:

Ivana Recmanova
Ivana Recmanová
Student - poradce
David Mikyska
David Mikyska
Student - poradce
Jana Parolkova
Jana Parolková
Student - poradce
Nikita Poljakov
Nikita Poljakov
Student - poradce
Klára Hollgeová
Klára Höllgeová
Student - poradce

Adresa

Gower Street, London WC1E 6BT, UK   Zobrazit mapu

Kategorie

Velká Británie

Ivana Recmanová

Student - poradce

Univerzita: University College London
Místo původu: Kladno
Střední škola: Mensa gymnázium, o. p. s.

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:
Existuje například stipendium pro všechny bakalářské studenty ze zemí EU, které je určeno studentům z rodin s příjmem 42 620 liber nebo níže. Částky pro akademický rok 2015/2016 jsou uvedeny zde: http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/scholarships/undergraduate/hebss_nsp.

Veškeré informace o stipendiích jsou uvedeny zde: http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/undergraduate/fees-funding/uk-eu/grants-bursaries.

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

Nabízela flexibilní mlutidisciplinární obor, který jsem chtěla studovat (BA Language and Culture), a zároveň se jednalo o první univerzitu v Británii, která přijímala studenty bez ohledu na pohlaví nebo náboženskou příslušnost. Na škole je možno v rámci mého oboru studovat 2-3 jazyky z této nabídky: španělština, portugalština, francouzština, němčina, italština, latina, starořečtina, hebrejština, jidiš, čeština, slovenština, polština, maďarština, srbština, rumunština, bulharština, ukrajinština, ruština, finština, dánština, švédština, norština, islandštin a arabština.

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

Na většině bakalářských oborů je akademický rok rozdělen na tři trimestry. Začíná se koncem září, kdy je úvodní týden, při kterém si studenti zapisují předměty a vyřizují administrativu. Poté začíná výuka, která běží deset týdnů s jednotýdenní pauzou uprostřed trimestru (Reading Week). Následují 3-4 týdny prázdnin a poté další trimestr s týdenní pauzou uprostřed. Poté běží další prázdniny, které trvají měsíc, a nakonec následuje zkouškové období, kdy se vůbec neučí a které pro každého trvá různě dlouhou dobu, nicméně v mém případě vždy běželo od dubna do května.

Na většině předmětů není ve třídě více než dvacet lidí, u jazykových hodin se číslo pohybuje kolem deseti u arabštiny a španělštiny, naopak na rumunštině jsme byli jen dva studenti.

Výuka je velmi interaktivní, především u jazykových hodin. Vyučující jsou odborníci na svůj obor. Na výuku jazyků stačí magisterský titul, na nejazykové předměty jsem měla jak asistenty, tak i odborné asistenty, docenty i profesory.

Všechny předměty na katedře španělských a latinskoamerických studií se zabývají historií, literaturou nebo kinematografií. Celofakultní nabídka pak zahrnuje i předměty zaměřené na filmová studia, lingvistiku, literární nauku, dějiny umění, filozofii, genderová studia, etnografii atd. Je možné si zapsat i předměty z Fakulty středoevropských a východoevropských studií, kde jsou nabízeny v podstatě stejné obory, jen jsou více zaměřeny na jazyky střední a východní Evropy.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Univerzita disponuje mnoha budovami a místnostmi. Někdy byl problém se do místnosti vejít, pokud nás bylo třeba dvacet a jednalo se o malou učebnu, ale nakonec se to vyřešilo ke spokojenosti všech zúčastněných.

Knihoven má univerzita také nepřeberné množství, navíc umožňuje na některé materiály nahlížet online (zkoušky z minulých let, odborné články atd.). Některé bývají v určitá období otevřeny i 24 hodin denně.

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Ano, existují možnosti pobytů v zahraničí, na mém oboru jsou navíc povinné pro studenty moderních jazyků, takže jsem strávila jeden rok na Granadské univerzitě ve Španělsku. Pokud pobýváte na univerzitě v rámci programu Erasmus, dostanete od UCL stipendium.

Na škole existuje kariérové poradenství, které pomáhá s nalezením práce, stáží nebo dalšího vzdělávání. Neomezují se jen na Velkou Británii a pokrývají prakticky celý svět. Mají k dispozici knihovnu, pořádají různé veletrhy a konzultace a zároveň vedou informační blog.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

Na univerzitě existuje asi 200 studentských spolků, od divadla přes příznivce dinosaurů až po feminismus. Na závěr úvodního týdne se dva dny prezentují na obřím veletrhu, kde se snaží nalákat nové studenty. Každý spolek je jedinečný a zároveň se jeho kvalita liší rok od roku podle toho, kdo ho zrovna vede.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Na univerzitě se pořád něco děje a každý den běží několik aktivit najednou. Část z nich lze sledovat například zde: http://uclu.org/whats-on.

V prvním ročníku bydlí část studentů u rodiny, část na kolejích. Některé vlastní přímo univerzita, jiné jsou meziuniverzitní a některé spravovány nezávisle na univerzitách. Poté mají nárok na kolej myslím jen zahraniční studenti. Velká část si najde ubytování v soukromí a bydlí různě po Londýně, nicméně z hlediska blízkosti a příznivých cen vede městská část Camden.

V jakém prostředí se univerzita nachází?

Univerzita se nachází v centru Londýna, konkrétně u stanic metra Euston, Euston Square, Goodge Street, Warren Street a Russell Square, asi deset minut pěšky od nádraží King’s Cross a půl hodiny pěšky od Oxford Street.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

V prvním ročníku mají všichni nelondýnští studenti nárok na ubytování od školy. Cena se liší kolej od koleje, někde je možno bydlet za 100 liber týdně v dvoulůžkovém pokoji se společnou sprchou a WC s vlastním stravováním a někde až za 200 liber (nebo i více) na jednolůžkovém pokoji s vlastním sociálním zařízením a organizovaným stravováním.

Na kampusu funguje menza, kde se prodávají obědy od tří do pěti liber, přičemž pití je v ceně zahrnuto. Krom toho je možno si koupit menší jídla v Print Room Cafe nebo bagety v dalších kavárnách na půdě školy.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

Na stránkách studentské jednoty existuje sekce Job Shop, kde je možné sehnat krátkodobé či dlouhodobé brigády. Pravidelně také chodí studentům maily, které poptávají placené pokusné subjekty. Stejně tak existuje při škole Dobrovolnické oddělení, které nabízí možnosti dobrovolnické činnosti v nejrůznějších oblastech.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Čechů a Slováků je tu poměrně dost, nicméně spolek funguje relativně krátce.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

Bydlím nedaleko pražského letiště, takže mě buď doveze někdo autem, nebo se tam dopravím MHD. Nejvýhodněji se dá z Prahy do Londýna letět s Wizzairem, kde stojí jednosměrná letenka i kolem 2 000 Kč. Z letiště se pak dopravuji autobusem do centra města, kde se nachází moje kolej, což stojí deset liber v jednom směru.

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

Doporučuji tyto lidi: Mazal Oaknin (španělština, španělská ženská literatura), Geraldine Horan (historická lingvistika), Ramona Gönczöl (rumunština), Daniel Abondolo (fonetika a fonologie, sémantika). Jendou týdně se poblíž univerzit koná farmářský trh na Byng Place a jednou do měsíce přímo na kampusu školy Kerb Market. Doporučuji také volné přednášky Philosophy of Race.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

Možná přílišná soutěživost některých studentů a honba za prestiží než za poznáním. Některé spolky jsou také dost misogynní, ale existuje zde možnost si o tom důvěrně pohovořit s volenou zástupkyní žen, která poskytne rady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.