Northwestern University

Northwestern University Arch

POČET STUDENTŮ
19 000
KAMPUS
Příměstí
ŽEBŘÍČEK (US NEWS 2016 National Universities)
13.

STUDENTI:

Adam Pecena
Adam Pečeňa
Student - poradce
Petr Paleček
Student - poradce

Adresa

633 Clark Street Evanston, IL 60208, USA   Zobrazit mapu

Kategorie

Spojené Státy

Adam Pečeňa

Student - poradce

Univerzita: Northwestern University
Místo původu: Unhošť
Rok narození: 1993
Střední škola: Gymnázium Nad Alejí, Praha 6

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

Nedostatečná nabídka českých univerzit v mediální a komunikační oblasti, Liberal Arts kurikulum, zahraniční zkušenost, jméno a postavení univerzity

Můžes popsat styl a kvalitu výuky?

Obecně se očekává (mnohdy je i povinná) aktivní účast na všech přednáškách, s tím že se hodnotí i to, jestli se taky někdy člověk hlásí a odpovídá. Tohle samozřejmě platí víc v menších kurzech (komunikace) a méně v těch větších (ekonomie). Jinak je to dost hektické, typicky 1 nebo 2 midterm exams v průběhu trimestru a pak na konci final exam. Trimestrový systém obecně způsobuje, že je všechno tak nějak hektičtější a občas docela stresující.
Kvalita výuky je ale většinou opravdu vysoká, profesoři jsou velmi často nejen odborníci na slovo vzatí, ale zároveň umějí učit a vysvětlovat, ačkoliv člověk samozřejmě občas bohužel narazí i na výjimky. Součástí mnoha kurzů je tzv. discussion section, která se neschází se samotným profesorem, nýbrž s jedním z asistentů (většinou doktorandi), a jde většinou o to, dovysvětlit, doprobrat, případně prodiskutovat látku daného týdne. Hodně (z pohledu českého studenta opravdu hodně) se píše, všemožné eseje, reading responses, všechno možné, často se dělají skupinové projekty, které se na konci trimestru odprezentují apod. Všechno zkoušení probíhá písemně, ústní zkoušky neexistují.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Univerzita je v naprosté většina případů špičkově technicky vybavená, knihovna je rozsáhlá a relativně organizovaná, přednáškových prostor dostatek a na slušné úrovni.

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Škola studenty aktivně podporuje v tom, aby alespoň na trimestr vyjeli studovat do zahraničí, a na tato studia má opravdu rozsáhlou nabídku a smlouvy s univerzitami a programy ve všech koutech a světadílech světa.
Pořádány jsou pravidelné Career Fairs se zastoupením přestižních firem, máme dedikované pracoviště čistě na to, aby studentům pomáhalo s kariérními záležitostmi, tj. životopisy, pohovory, příhlášky. Díky rozsáhlým kontaktům, kterými univerzita i její absolventi disponují, je odsud možné se z kariérního hlediska dostat opravdu kamkoliv si jen můžete přát.
Máme i unikátní programy, v nichž vám univerzita sežene stáž, za kterou dostáváte univerzitní kredit (a v některých případech i mzdu).

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

je tu klub na všechno, na co si vzpomenete, a kdyby náhodou nebyl, tak si ho můžete založit. Vlastně je problémem spíše overprogramming, tj. nezřídka se vám stane, že se bude několik událostí krýt, nebo častěji, že na zajímavé události nebudete mít čas kvůli vlastním školním a klubovým povinnostem. Studenti jsou tu obvykle opravdu aktivní a angažovaní.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Rozmanitý je dost – stejně, jak je široká škála studentů, co tu studují, je široká i škála klubů, které vytvářejí, zároveň máme i živou „“Greek Life““ scénu bratrstev a sesterstev, a komu by nestačily všechny možné parties na kampusu, může vyjet do okolních barů nebo do Chicaga, kde najde opravdu úplně všechno. Typická party je ale v studenty pronajatém domě, většinou s vstupním poplatkem kolem $5, s tím že vstupné zahrnuje veškerou konzumaci alkoholu. Takže z hlediska parties to rozhodně není špatné.
Je ale nutné poznamenat, že pokud si ve volném čase nelibujete ve večírcích a pití, vaše možnosti se rázem zužují. Případy, kdy jsem slyšel o někom, že by si zahrál večer s kamarády třeba karty stolní hru, bych spočítal na prstech jedné ruky, a takového toho evropského „“přátelského posezení u piva/vína a pokec““ jsem tu taky zažil minimálně. Ale to všechno závisí na tom, jakou (a jestli) skupinu kamarádů si člověk najde. A tady je potřeba varovat: přátelství, pokud chcete, aby vůbec nějaká vznikla, musíte opravdu aktivně budovat a udržovat, protože z kulturního hlediska tu trvá déle dostat se člověku pod skořápku povrchní osobnosti pro okolí až na to pravé jádro.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

Kdo bydlí na koleji, musí zároveň jíst v síti univerzitních jídelen, a proto ve výsledku život na kampusu vyjde dráž, než se přestěhovat do bytu v okolí kampusu a jídlo si obstarávat sám. Život na kampusu ale má nespornou výhodu v pohodlí, blízkosti všeho, a časové úspoře na věcech jako cestování či příprava jídla.
Nájmy v Evanstonu jsou relativně drahé, ale se vzrůstající vzdáleností od kampusu a od centra Evanstonu ceny docela rychle klesají. Na koleji budete mít v některých případech opravdu pěkný, v jiných případech ucházející pokoj.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Jsme tu v tuhle chvíli tři Češi, ze Slovenska nikdo, takže komunita opravdu malá :)

Jaké jsou hlavní klady a zápory tvé univerzity?

+:
– výborná akademická flexibilita, nechají mě si vzdělání sestavit opravdu tak, jak chci, a všechny obory jsou super
– respekt, status, kontakty, a příležitosti spjaté s dobrým jménem univerzity, včetně stáží, výzkumu, napojení na firmy, či fantastických guest speakers
– zdroje: peníze a granty na všechny druhy projektů, aktivit a výzkumu jsou tu dostupnější, než si normální člověk dokáže představit, jen je třeba to umět zdůvodnit a obhájit si to. K dispozici poradci na téměř všechno, s čím byste mohli potřebovat pomoct
– skvělá divadelní a improvizační scéna, máme tu asi nejlepší studentsky organizované produkce a muzikály, skvělé komedianty, díky tomu je kampus docela kulturně bohatý a vyžití v tomhle směru tu rozhodně neschází
-:
– silná „pre-professional“ orientace celého ducha školy a trimestrový systém jsou často dost stresující
– pokud si člověk aktivně neudržuje přátele, společenský život rapidně upadá

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

- jakákoliv Improv Group je super humor, studentské muzikály a divadelní představení jsou na špičkové úrovni
– jeden ze zakladatelů moderního marketingu, Philip Kotler, je náš emeritní profesor. Jeho dlouholetý kolega Irving Rein stále učí ve School of Communication a jeho kurzy jsou velice zajímavé
– ať už děláte skoro jakýkoliv obor, vemte si k tomu pár kurzů psychologie. Hodí se to nejen napříč dalšími kurzy, ale taky prostě v životě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.