Haverford College

Haverford College

POČET STUDENTŮ
1 187
KAMPUS
Předměstí
ŽEBŘÍČEK (US NEWS 2016 Liberal arts colleges)
8.

Náklady (bakalář, USD za rok)

ŠKOLNÉ
48 656
UBYTOVÁNÍ:
14 888
DOPRAVA A DALŠÍ
3 000
JINÉ
2 500

STUDENTI:

Zuzana Manhartova
Zuzana Manhartová
Student - poradce

Adresa

370 West Lancaster Avenue, Haverford, PA 19041, USA   Zobrazit mapu

Kategorie

Spojené Státy

Zuzana Manhartová

Student - poradce

Univerzita: Haverford College
Místo původu: Opava
Rok narození: 1992
Střední škola: Slovanské gymnázium Olomouc, Česko-Francouzská sekce

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:
Škola nenabízí půjčky, veškerá financial aid je formou grantů.
Financial aid pro zahraniční studenty je velice limitovaná, většinou ji dostanou jen tři studenti v každém ročníku, ale škola je ochotna pokrýt plnou cenu studia (školné, ubytování, jídlo).
Na rozdíl od jiných škol financial Aid na Haverfordu nepokrývá zdravotní pojištění nebo letenky.

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

Haverford patří k nejmenším školám, má jen 1200 studentů a pouze bakalářské programy. Je to velice malá komunita studentů, se spoustou tradic.

Největším specifikem je studentské řízení školy. Studenti rozhodují o pravidlech školy, jejím budoucím směřování, a rozhodují i o trestech za studentské přestupky, jako třeba podvádění u testů. Všechny studenty tudíž zajímá kvalita výuky a všeobecná školní správa. Každý semestr je plenární schůze celé školy, kde studenti diskutují o tom, kam by škola měla směřovat, a hlasují o pravidlech, kterými se studenti budou řídit.

Většina zkoušek je nehlídaná profesory. Studenti sedí v místnosti sami, jen spolu, většinu zkoušek si bereme domů a profesoři věří, že dodržíme pravidla a nebudeme podvádět. Tato důvěra mezi profesory a studenty je velmi specifická a studenti a profesoři jsou více kolegové než autority.

Škola má silnou kvakerskou tradici (odnož křesťanství), proto většina jakýchkoli schůzek probíhá podle kvakerských tradic, sedí se v kruhu, a nikdy se nehlasuje. Schůze pokračuje, dokud všichni výsledek neodsouhlasí. Na začátku a na konci je chvíle ticha.

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

Většina přednášek je velice malá, už v prváku jsem měla předmět jen se třemi dalšímy studenty.
Většina přednášek je tedy formou diskuze. Haverford dává velký důraz na přípravu ke studiu na doktorské úrovni, takže se často jde více do hloubky teorií spíš než ukázky aplikací.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Haverford nabízí jen čistě teoretické obory a předměty, nic aplikovaného. Oborů není tolik a katedry jsou často malinké. O to více se studenti a profesoři znají. Většina profesorů také bydlí na kampusu školy a účastní se volnočasových aktitiv a studentských spolků, což je specifické u malých škol.

Pro větší výběr předmětů se studenti můžou volně zapisovat na vedlejší Bryn Mawr College (sama tam mám zapsáno asi 40 procent svých předmětů). Jezdí tam školní autobus, cesta trvá asi 8 minut.

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Škola nabízí studium v zahraničí, semestr na jiných amerických univerzitách, nebo speciální studijní programy, jako třeba semestr ve výzkumném centru životního prostředí v Bostonu.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

Sportovní zázemí je skvělé, pokud vám vyhovuje soutěžit za Division III.

Škola vychází sportovcům vstříc skvělým systémem. Od 16 do 18 hodin neprobíhají žádné přednášky, ani jiné vyučování, aby sportovní týmy mohly mít trénink všichni spolu.

Tím, že je Haverford tak malá škola, většina aktivit je taky malá. Spousta spolků ale dostává i přes malou velikost spoustu peněz, a tak můžou hodně cestovat, či nakupovat špičkové vybavení. Protože klubů je míň, studenti jsou schopni věnovat jednotlivým aktivitám mnohem více času.

Škola nemá debatní tým, ani bazén, takže já osobně jsem se středoškolskýma aktivitama nemohla pokračovat. Ale dopředu jsem s tím počítala. Na Haverfordu jsem se zapojila do studentského výzkumu.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Studenti povině bydlí na kampusu, který má jenom jednu jídelnu. Po půlroce většinu studentů znáte alespoň od vidění. Škola je taky arboretum, takže je to velký park uprostřed předměstí. Kolem kampusu nic zajímavého není, jenom Starbucks a pár restaurací. Do Filadelfie je to asi půl hodiny vlakem, takže nikdo nemá důvod kampus opouštět. Většinu času včetně víkendů jsou všichni na kampusu, všechen čas trávíme s dalšími studenty.

V jakém prostředí se univerzita nachází?

Předměstí Filadelfie, kde se Haverford nachází je velice bohatá a bezpečná oblast. Má to určitě výhody, jako třeba chodníky kolem cest, takže není problém si zajít do restaurace vzdálené 15 minut chůze nebo na vlak. Škola je arboretum, otevřené pro okolní komunitu, takže tady potkáte lidi venčící psy, ale jinak jsou na kampusu jen studenti.

Do Filadelfie je to asi 25-30 minut vlakem, který jezdí docela pravidelně. Škola rozdává každý víkend lístky na vlak pro ty, kteří chtějí jet.

Velkou výhodou je mezinárodní letiště, asi 45 minut vlakem.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

Všichni studenti musí povině bydlet na kampusu po celou dobu studia.
V prvním ročníku je povinný „full meal plan“, tedy všechna jídla v jídelně, od druhého ročníku je zapsání do jídelny volitelné pro lidi na kolejích s kuchyňkama.

Studenti mohou bydlet na klasických kolejích, nebo v bytech, zájemci můžou také bydlet v Bryn Mawr College.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

Všichni studenti na financial aid mají garantovanou pracovní pozici, pokud ji chtějí. Ostatní studenti většinou nemají problém najít práci.

Stáže/prácovní pozice mimo kampus se hledají obtížně, protože škola je na předměstí, navíc skoro nemožné pro lidi se studentskými vízy.

Škola má několik programů, které dávají granty na pokrytí nákladů při neplacených letních stážích. Sama jsem toho dvakrát využila a je to skvělý způsob jak získat první zkušenosti v oboru. Přes léto i během roku je na kampusu k dispozici spousta pomocných výzkumných pozic, protože škola má pouze bakalářské studenty.

Všechny stipendia platí, i když je student v zahraničí.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Na Haverfordu i Bryn Mawr College jsem jediná.
Škola nemá československou komunitu, ani východoevropskou. Na Haverfordu jsou mi nejblíž dva Fracouzi, na Bryn Mawr je jedna Maďarka.

Haverford každý rok přijímá pouze 20 zahraničních studentů, většina z nich z Asie. Tím pádem Češtinu celý rok neslyším, ale je to skvělý způsob jak plně splynout s americkým davem.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

Let Katovice – Varšava – Philadelphia. S přestupem to trvá asi 16 hodin (Varšava – Philadelphia asi 10 hodin). Do Česka se dostanu na měsíc v zimě a na celý Srpen.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

Haverford nedává důraz na hledání práce po dokončení studia, za to skvěle připravuje na PhD programy. Pokud chcete pracovat po dokončení školy, budete v tom sami. Navíc spousta absolventů se rozhodne pro dráhu v neziskovém sektoru, která je v souladu s hodnotami školy, tudíž neexistuje síť absolventů, kteří by vám mohli pomoct dostat se do oborů, kde je velká konkurence.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.