Erasmus Universiteit Rotterdam

Erasmus Universiteit Rotterdam

POČET STUDENTŮ
20 941
KAMPUS
Město

Náklady (bakalář, EUR)

ŠKOLNÉ
1 951
UBYTOVÁNÍ:
5 000
DOPRAVA A DALŠÍ
4 500
JINÉ (pojištění atd.)
600

Náklady (magistr, EUR)

ŠKOLNÉ
1 951
UBYTOVÁNÍ:
5 000
DOPRAVA A DALŠÍ
4 500
JINÉ (pojištění atd.)
600

Náklady (doktorát, EUR)

ŠKOLNÉ
0 - studenti se nejčastěji stávají zaměstnanci univerzity
UBYTOVÁNÍ:
4 500
DOPRAVA A DALŠÍ
5 000
JINÉ (pojištění atd.)
600

STUDENTI:

Tomas Titera
Tomáš Titěra
Student - poradce

Adresa

Burgemeester Oudlaan 50, 3062 PA Rotterdam, Netherlands   Zobrazit mapu

Kategorie

Evropa

Tomáš Titěra

Student - poradce

Univerzita: Erasmus Universiteit Rotterdam
Místo původu: Praha
Rok narození: 1994
Střední škola: OPEN GATE

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:
Bohužel nikoliv. Na bakalářském stupni jsou nabízena stipendia pouze studentům ze zemí mimo EU na univerzitní úrovni. Jediné stipendium, na které mají nárok studenti ze zemí EU, je Erasmus Education Fund, které je nabízeno studentům přijatým na obor na Erasmus School of Economics – viz zde: http://www.eur.nl/ese/prospective/bachelor/finances/finances_fees_and_scholarships/scholarships_and_grants/erasmus_education_fund/

Doktorát:
V Nizozemí se PhD studenti v naprosté většině případů stávají zaměstnanci univerzity, tudíž neplatí žádné školné, naopak si i vydělávají. U některých univerzitou nedotovaných pozic lze za asistence univerzity získat stipendia od soukromých subjektů.

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

Rotterdam je moderní a dynamické město a stejnými vlastnostmi se vyznačuje i místní univerzita. Vzhledem k relativně krátké tradici (univerzita v této podobě funguje pouze několik desítek let) není na čem lpět a celá instituce nepůsobí zkostnatěle. EUR má výbornou reputaci mezi evropskými akademiky, zejména co se týče ekonomicky zaměřených oborů. Jedná se také o jedinou nizozemskou univerzitu, která vyučuje můj obor (média a komunikace) v angličtině. Prostředí města je přívětivé k zahraničním studentům, necelých 620 000 obyvatel Rotterdamu sestává z více než 170 národností.

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

Většina kurzů má jednou týdně přednášku vedenou profesorem a jednou týdně cvičení vedené asistenty (v některých případech i samotným profesorem). Na cvičeních jsou ročníky rozděleny do skupin po cca 20 studentech, u magisterských oborů často i méně. Většina přednášejících a cvičících se snaží o vysoce individuální přístup, komunikace s nimi bývá svižná a bezproblémová. Délka jednotlivých bloků výuky není v rámci univerzity sjednocena. Některé obory tak mají semestry nebo trimestry, zatímco jiné mohou mít 4 – 8 bloků výuky, vždy zakončených zkouškovým obdobím. Zkoušky jsou zpravidla rozloženy do jednoho až dvou týdnů, před nimi ani po nich nebývá žádné dlouhé studijní volno. V drtivé většině případů jsou písemné, významnou roli však hrají i průběžné úkoly zadávané na cvičeních. Určitý počet zkoušek je možné jednou opravit, opravné termíny jsou vypisovány na začátek července.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Všechny učebny a posluchárny jsou vybaveny moderní audiovizuální technikou. Učeben je na kampusu dostatek. Knihovna v současné době zahajuje fungování v provizorní formě, jelikož její budova prochází rekonstrukcí, avšak zdá se, že i tak je na kampusu dostatek míst ke studiu. Samozřejmostí je on-line katalog knih a přístup do všemožných akademických databází, a to i na dálku z domova. Ačkoliv univerzita nabízí především studium tzv. měkkých věd, nachází se v areálu spousta laboratoří zejména pro behaviorální experimenty. Lékařská fakulta pochopitelně těží ze zázemí, jež jí poskytuje univerzitní nemocnice.

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Většina oborů nabízí honours programme pro nadané studenty. Univerzita nabízí každoročně zhruba 600 míst na studentské výměny s 330 univerzitami v 55 zemích světa. To, které univerzity jsou v nabídce pro konkrétní obory se odvíjí od partnerství uzavřených jednotlivými fakultami. Součástí naprosté většiny studijních oborů v angličtině je internship za odpovídající počet kreditů, nebo absolvování minoru (získání významné části kreditů v oboru mimo hlavní studium), nebo případně rovnou obojí.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

Na kampusu působí mnoho spolků a asociací, většina je zaměřena především na business či na aktivní trávení volného času (rozuměj pořádání mejdanů). Členství je však často podmíněno studiem na dané fakultě či na neoficiální úrovni také znalostí holandštiny. Najdou se však i více otevřené a například sociálně zaměřené spolky. Nově zrekonstruované sportovní centrum nabízí fitness, bazén, tenisové kurty a další možnosti sportovního vyžití. Při něm fungují kluby zejména pro nadšence do míčových kolektivních sportů, dle mých informací však pouze na amatérské úrovni. Neomezenou roční sportovní permanentku lze na začátku akademického roku pořídit za zhruba 150€.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Možností k setkávání je na univerzitě dostatek, na kampusu nepanuje prohibice, takže se zde nalézají dva bary, několik restaurací a nově upravené venkovní prostory také lákají k posezení, pokud je čistě náhodou slunečno a bezvětří. Jelikož je Rotterdam vcelku malé město (asi jako jeden a půl Brna) a prakticky všichni bydlí od sebe v dojezdové vzdálenosti na kole, sociálnímu životu geografické překážky nebrání. Každý týden se také v klubech v centru koná několik čistě studentských parties, po nocích ve městě rozhodně není mrtvo.

V jakém prostředí se univerzita nachází?

Univerzita se nachází na okraji Rotterdamu, cca 15 minut od centra města. Kampus je dobře dostupný metrem, tramvají, autem, nejideálněji však na kole. Medical school se jako jediná nachází jinde, má svůj kampus jakožto součást univerzitní nemocnice na jihu města, v obdobné vzdálenosti a dostupnosti od centra.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

Univerzita nabízí ubytování na kampusu, ceny jsou však podstatně vyšší než ubytování na privátech. Další možností je ubytování v městských nemovitostech přes organizace Vestia, Stadwonen nebo SSH. Ceny jsou v tomto případě přijatelné, ale je formálně náročnější pro mezinárodní studenty se na tento druh ubytování kvalifikovat. Ve čtvrti Kralingen, která se nachází mezi centrem a univerzitou, je po ubytování vysoká poptávka, tudíž se člověk často musí spokojit s bytem ve větší vzdálenosti od univerzity. Na kampusu jsou k dispozici různá stravovací zařízení s širokým sortimentem – sendviče, saláty, teplá jídla, kebab, Starbucks… i malý supermarket (leč předražený). Nejideálnější shledávám donášet si jídlo vlastní.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

Bez pokročilé znalosti nizozemštiny je hledání přivýdělku či stáže poněkud náročné. Většinou jsou mezinárodním studentům dostupné pouze pozice s nejnižší požadovanou kvalifikací, nejčastěji v zázemích provozů restaurací. O odborné stáže, kde zaměstnavatelé vyžadují pouze angličtinu, je velký zájem, ale získat se dají. Se sháněním práce v létě tu zatím nemám zkušenosti.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Během prvního roku jsem na univerzitě potkal přesně tři Čechy či Slováky. Je pravdou, že je nijak cíleně nevyhledávám. O existenci česko-slovenského klubu nejsem zpraven. Krajané zejména starších generací se scházejí na kulturních akcích pořádaných Českým centrem Den Haag, které se paradoxně nachází v Rotterdamu.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

Přímé letecké spojení z ČR do Rotterdamu neexistuje. Lze letět z Prahy do Amsterdamu, kde však nejlevnější zpáteční letenky vyjdou na cca 3000,-, častěji však spíše na dvojnásobek. Lze také letět z Brna do Eindhovenu (WizzAir, pondělí a pátek), již od cca 2000,- za zpáteční letenku, nutno však připočítat cestu do Brna a z Eindhovenu (cca 20€). Doporučuji pravidelně sledovat skypicker.com, kde lze občas narazit na zajímavou nabídku.
Rotterdam je bohužel nejdostupnější autobusem – Student Agency každý den, Eurolines 4x týdně, zpáteční jízdenka za 1700,- pokud je koupena v cca měsíčním předstihu. Cesta trvá 16 hodin, jedná se ale o přímé spojení. Do ČR jsem se letos podíval během roku kromě vánočních prázdnin 2x, v obou případech zhruba na 5 dní.

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

Bohužel nemám příliš velký rozhled co se týče kurzů jiných oborů, takže v tomto ohledu příliš tipů poskytnout nemohu. Já sám jsem zatím měl v prvním roce pouze předměty, které jsou povinné pro celý ročník, tudíž jsem ještě neměl možnost projevit příliš svobodné vůle co se týče výběru kurzů. Obecně jsou ale dosti oblíbené kurzy, které mají vysoký podíl hostujících přednášejících z jiných fakult, univerzit, či z prostředí byznysu. Z aktivit bych rozhodně doporučil série zajímavých přednášek a dalších akcí pořádaných organizací SG Erasmus. Poučný byl například večer, kdy byla promítána jedna epizoda Dr. House, která byla přerušována poutavým výkladem profesora z lékařské fakulty, který vysvětloval, co je v seriálu špatně a v jakých směrech děj přispívá k tabuizaci psychických nemocí.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

I přesto, že se univerzita opravdu snaží otevírat se mezinárodním studentům, stále občas narážím na problémy spojené s nedostatkem ochoty poskytovat informace v angličtině. Například není možné příliš aktivně participovat ve studentské samosprávě, jelikož schůze akademického senátu probíhají v nizozemštině a zápis se až dodatečně překládá do angličtiny. Podobné situace sice člověka motivují ke studiu místního jazyka, ale občas mohou být poněkud nepříjemné. V různých ohledech je také patrné, že EUR je převážně business school a proto většina pozornosti (a prostředků) směřuje do ekonomických oborů, což mohou negativně pocítit studenti jiných fakult.

Máš nějaké dodatečné tipy či poznámky pro ostatní vztahující se k životu na této univerzitě?

Pozor při parkování kola. Pokud nemáte dostatek trpělivosti s hledáním volného stojanu, vystavujete se nebezpečí uzamčení kola zámkem bezpečnostní služby, která si za odemčení účtuje 10€, jež byste jistě uměli utratit mnohem lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.