Colgate University

Colgate University

POČET STUDENTŮ
2 927
KAMPUS
Venkov
ŽEBŘÍČEK (US NEWS 2016 Liberal arts colleges)
22.

Náklady (bakalář, USD za rok)

ŠKOLNÉ
49 650
UBYTOVÁNÍ:
6 065
DOPRAVA A DALŠÍ (pojištění)
3 000
JINÉ (pojištění atd.)
5 500

STUDENTI:

Michaela Vebrova
Michaela Vebrová
Student - poradce

Adresa

13 Oak Drive, Hamilton, NY 13346, USA   Zobrazit mapu

Kategorie

Spojené Státy

Michaela Vebrová

Student - poradce

Univerzita: Colgate University
Místo původu: Cheb
Rok narození: 1991
Střední škola: Open Gate; United World College of South East Asia

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:
Colgate University je známa tím, jak štědrou finanční podporu poskytuje nejen americkým, ale i zahraničním studentům. Přijímací proces je need-aware (čili finanční situace studenta hraje nezanedbatelnou roli při rozhodování o jeho přijetí), ale u přijatých studentů se Colgate zavazuje udělat všechno proto, aby si opravdu mohli dovolit nastoupit.

V případě mezinárodních studentů, kteří nemají nárok na americké vládní granty, ale naštěstí ani na místní půjčky na studium, to tedy znamená, že universita na základě uchazečem předložených dokumentů vypočítá, jaké procento školného jsou schopni hradit jeho rodiče, a zbytek prostředků poskytne sama ve formě kombinace grantu a garantované možnosti výdělku přímo na campusu (jemuž student během roku věnuje podle potřeby 5-20 hodin týdně).

Pro představu: ze 778 letos nastoupivších studentů 43% dostalo od Colgate finanční podporu, přičemž průměrná výše grantu čítala 40.624 dolarů ročně (částka, která u mezinárodních studentů z evropských zemí bývá ještě vyšší).

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

- Liberal Arts Colleges bez magisterského programu nabízejí již studentům bakalářského cyklu nepředstavitelné možnosti podílet se na akademickém bádání a výzkumu — profesoři na Colgate zveřejňují výsledky své práce v předních světových akademických žurnálech a asistenty z řad studentstva si vypiplávají velice rádi.

– Jedná se o Liberal Arts College střední (z mého pohledu ideální) velikosti. Je tedy dost velká (rozuměj bohatá) na to, aby si mohla dovolit nabízet špičkové možnosti nejen studentům humanitních oborů, ale i těm, kteří studují přírodní vědy. Na druhou stranu studenti žijící na takto malých universitních campusech zpravidla tvoří jedinečnou komunitu, kde se téměř všichni se všemi znají, takže se člověku nestane, že by se ztratil v davu. Naše universita si například zakládá na tom, že na každého profesora připadá jen 9 studentů, nebo že v průměrné třídě najdete pouhých 17 lidí (anonymní posluchárny se stovkami studentů se na Colgate takřka nevyskytují).

– Mezinárodní studenti se na Colgate mají velmi dobře — mohou využívat různých institucionálních výhod (např. strava zdarma o zimních prázdninách, pokud se rozhodnou zůstat na campusu) a universita si uvědomuje, jak specificky je s nimi nutno zacházet (z hlediska kariérního poradenství, z kulturního úhlu pohledu atd.).

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

- Všechny přednášky a semináře na Colgate University jsou vedeny profesory (z nichž 99% má titul PhD nebo nejvyšší dosažitelný titul v jejich oboru). Asistenti jsou na Colgate od toho, aby studentům, kteří mají zájem, v rámci konzultačních hodin pomohli s domácími úkoly či přípravou na testy a zkoušky. Sami profesoři však také vítají, když studenti využívají jejich konzultačních hodin — čím častěji, tím lépe.

– U cizích jazyků bývá povinná hodina týdně konverzace s rodilým mluvčím — jazykoví lektoři jsou většinou čerství absolventi vysokých škol v zemi svého původu.

– Studenti se každý semestr věnují čtyřem až pěti předmětům. Na každý předmět spadají zhruba čtyři hodiny výuky a osm hodin přípravy týdně. Bakalářský program trvá čtyři roky. Studenti mají možnost věnovat se až dvěma hlavním oborům najednou, případně jednomu hlavnímu a jednomu vedlejšímu oboru. Na výběr jich mají celkem 54.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

- Z materiálního hlediska universitě Colgate skutečně nic nechybí. Posluchárny i laboratoře jsou skvěle vybaveny; na campusu se najdou i nejrůznější instituty, centra a salónky, kde studenti mohou až do noci v pohodlném a útulném prostředí číst a pracovat.

– Colgate University si vystačí se dvěma knihovnami; kdykoli se stane, že Vámi hledaná kniha je buď již vypůjčená, nebo ve sbírce úplně chybí, je možné si požadovaný svazek objednat z jedné ze 17 partnerských universit v regionu prostřednictvím systému ConnectNY — do dvou dnů Vám bude doručen.

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

- Podobně jako většina podobných amerických universit Colgate nabízí jak půlroční studijní pobyty v zahraničí (ať už na vlastní pěst či se skupinkou spolužáků z Colgate a s jedním z našich profesorů), tak letní, většinou měsíc dlouhé akademické výlety pod vedením colgateských profesorů. Semestr v zahraničí studenta pobírajícího finanční pomoc od university nestojí o nic víc než standardní semestr na campusu. Některé z těchto programů s sebou nesou i pracovní zkušenost, tzv. work placement, jiné nikoli.

– Akademické poradenství má na starosti tzv. academic advisor — tím se může stát libovolný profesor ze studentova oboru

– Profesionální poradenství zajišťuje centrum jménem Career Services. To studentům sjednává stáže a pracovní nabídky, kontroluje životopisy a motivační dopisy, pomáhá s přípravou na pracovní pohovory a hlavně spravuje databázi desetitisíců aktivních absolventů Colgate, kteří vykazují neuvěřitelnou ochotu studentům své alma mater pomoci k úspěchu na trhu práce.

– Mnoha studentům, kteří si na léto najdou neplacenou stáž, Career Services nejen pokryje cestu a ubytování, ale i vyplatí „ušlý zisk“ ve srovnání s obvyklou placenou brigádou; co víc, tento program není omezen na USA. Studenti, kteří se chtějí věnovat výzkumu, také mají k dispozici různé štědré granty.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

- Sportovní zázemí je na špičkové úrovni — Colgate má 25 týmů v první divizi americké asociace univerzitního sportu (např. v basketbalu, tenise, americkém fotbalu, lakrosu, ledním hokeji, golfu či plavání), čemuž odpovídá i úroveň tréninku našich atletů a vybavení tělocvičen. Mnoha sportům se však lze pochopitelně věnovat i rekreačně — všichni studenti mají samozřejmě zdarma přístup do posiloven, bazénu, na všechna hřiště nebo třeba na horolezecké centrum. Universita vlastní i jezero (pro veslaře) a běžecké a běžkařské stezky v nedalekém lese.

– Kromě toho na Colgate působí na dvě stovky kulturních, akademických a jiných volnočasových klubů, vedených výhradně studenty. Ty si pod dohledem studenty zvolené komise na svou činnost rozdělí ročně téměř milion dolarů — vedení každého klubu na začátku každého semestru vypracovává rozpočet. Na založení nového klubu stačí 30 podpisů spolužáků.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

- Campus Colgate má dva kilometry čtvereční, takže snaha setkat se s přáteli nepředstavuje logistický problém.

– I tak však existuje jakási pomyslná hranice mezi underclassmany, neboli studenty prvního a druhého ročníku, kteří žijí na kolejích v samém srdci akademické části campusu, a upperclassmany, tedy staršími studenty, již většinou dávají přednost vzdálenějším studentským apartmánům či bratrstvům, sesterstvům a různým akademickým a zájmovým komunitám, které většinou žijí pohromadě ve vilkách dále ve vesnici (ač oficiálně pořád na území campusu Colgate). Většinou se tak Vašimi nejbližšími přáteli stanou lidé z Vašeho ročníku.

– Společenské vyžití je velice rozmanité. Vzhledem k tomu, že se v Hamiltonu všichni alespoň od vidění znají, bývá jen velmi málo večírků a společenských událostí omezených jen na uzavřenou společnost. Každý student je členem několika různých klubů a společností, ať už akademických či volnočasových, a má kamarády v desítkách dalších organizací, takže ať už někdo pořádá večírek s tématikou 80. let, večeři se svým oblíbeným profesorem, nebo výlet do nedaleké mešity, může se přidat prakticky kdokoli.

V jakém prostředí se univerzita nachází?

- Areál Colgate University leží v pětitisícové obci Hamilton, čtyři hodiny cesty severozápadně od města New York. Do nejbližších větších měst (Utica nebo Syracuse) to trvá necelou hodinu. Veřejná doprava v těchto končinách není nejlevnější a nejezdí příliš často, a navíc studujní vytížení nám příliš volných víkendů nenechává, takže většina z nás cestuje jen o prázdninách (kterých je naštěstí dostatek). Přibližně polovina studentů Colgate vlastní auto a mnozí je mají ve zvyku půjčovat svým kamarádům, ale i přesto může student z Evropy očekávat, že se na Colgate bude tu a tam cítit odříznutý od civilizace.

– To je ale z velké části vyváženo výše popsanými výhodami soudržnosti studentské komunity na Colgate — poté, co si člověk vytvoří kvalitní sociální vazby (a to nejen se studenty, ale i s profesory, kteří studentům rádi otevřou dveře svých novoanglických domečků dole ve vesnici), se v tomto prostředí začne cítit jako doma. Další výhoda velikosti Hamiltonu je, že na rozdích od velkých amerických měst jde o velice bezpečné prostředí. Ti, kteří mají rádi přírodu a outdoorové aktivity, si Colgate obzvlášť zamilují; ti, kteří nemohou vystát zimu, by se této universitě ale měli vyhnout.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

- Studenti prvního a druhého ročníku jsou povinni bydlet na kolejích (a to zpravidla po dvou, ale i po jednom a po třech); starší studenti bydlí ve studentských apartmánech či domech většinou též vlastněných universitou. Jen 5% studentů se rozhodne bydlet mimo campus v soukromém pronájmu.

– Prváci a druháci se stravují ve čtyřech školních jídelnách; starší studenti většinou jídelen využívají jen doplňkově — buď si vaří sami, nebo si jejich rezidenční komunita najme vlastního kuchaře.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

- Sehnat práci, která Vám vydělá peníze, je na campusu Colgate velmi snadné. Totéž platí o různých výzkumných příležitostech a jiných placených či neplacených pozicích v rámci fungování university. Snažit se najít v Hamiltonu stáž, která by Vám dala reálné zkušenosti v oboru, který studujete, však kromě několika výjimek nemá smysl — zaprvé na to vzhledem k časové náročnosti samotného studia není prostor a zadruhé v pětitisícovém Hamiltonu téměř žádné lukrativní, na životopise zářící příležitosti nejsou. Na stáže a praxe je proto ideální léto.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

- Česká ani slovenská komunita na Colgate neexistuje — byla jsem tam jediná Češka.

– V Hamiltonu však žije jedna česká emigrantka, která se o příležitostné krajany (když se na Colgate jednou za několik let objeví) velkoryse stará.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

- Většinou letím do New Yorku z Prahy nebo z Frankfurtu (9 hodin) a poté autobusem pokračuji do Hamiltonu (jeden přestup, 5 hodin). Každý mezinárodní student má jiné priority — někdo létá domů třikrát ročně, někdo se rozhodne využít jiných příležitostí, jak trávit prázdniny (práce či výzkum na Colgate, akademické — hlavně jazykové — programy na jiných institucích v USA, stáže, studijní výlety, tradiční cestování apod.).

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

- Mějte již od prvního roku jasno v tom, zda v Americe hodláte zůstat, nebo jestli tam chcete pobývat jen po dobu studia. Pokud se tam zamýšlíte usadit, podřiďte tomuto záměru všechna svá rozhodnutí (výběr oboru, způsob trávení léta apod.).

– Nesoustřeďte se na akademickou stránku svého studia na úkor ostatních zážitků a nezdráhejte se využívat všech příležitostí, které Colgate nabízí — každé prázdniny na Vás čekají desítky nejrůznějších plně hrazených programů, jazykových pobytů, placených stáží, poznávacích výletů apod. I to je důležitá část vzdělání.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

- Někteří studenti Colgate příliš neoceňují filosofii školy (tj. Liberal Arts) a na předměty, které jsou v rámci core curricula povinné, se dívají jako na nutné zlo, což se projevuje na stylu jejich účasti.

– Z českého pohledu se může zdát způsob trávení pátečních a sobotních večerů, jakému dává přednost ta nejviditelnější a nejslyšitelnější část studentstva Colgate, poněkud nepochopitelný (mám na mysli hlavně přístup k alkoholu). Mějte na paměti, že na Colgate není magisterský program — těm nejsterším studentům je tedy (jen) 22 let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.