Brown University

Brown University

POČET STUDENTŮ
8 600
KAMPUS
Město
ŽEBŘÍČEK (US NEWS 2016 National universities)
16.

Náklady (bakalář, USD za rok)

ŠKOLNÉ
49 346
UBYTOVÁNÍ:
12 700 (housing and meal plan)
DOPRAVA A DALŠÍ
3 334
JINÉ (pojištění atd.)
3 487

STUDENTI:

Son Tuan
Son Tran Tuan
Student - poradce
David Randl
David Randl
Student - poradce

Adresa

Brown University, Providence, RI 02912, USA   Zobrazit mapu

Kategorie

Spojené Státy

Son Tran Tuan

Student - poradce

Univerzita: Brown University
Místo původu: Český Brod
Rok narození: 1993
Střední škola: Gymnázium Český Brod; UWC of South East Asia - Singapur

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:
Brown University bohužel v současnosti nepraktikuje need-blind admission pro mezinárodní studenty. Stipendia, mnohdy i plná, jsou však nabízena každý rok. Malé procento velmi talentovaných mezinárodních studentů tak má přístup k téměř bezplatnému vzdělání.

Pokud se kandidát na univerzitu hlásí přímo z jedné škol UWC, je mu v případě přijetí automaticky přiřazen grant 20 000 USD. Tento grant je přímo splacen škole a pomáhá tak univerzitě financovat potřeby mezinárodních studentů.

Krom stipendií a grantů je pak možné být zaměstnán jakožto student employee přímo na campusu školy. Kompenzace většinou začíná na 10 USD na hodinu a nabízí tak studentům atraktivní možnost výdělku během bakalářského studia. Nabídka zaměstnání je velmi pestrá a může zahrnovat cokoliv od výzkumu se členem fakulty po obsluhu elektronické registrační pokladny v campus store.

Magistr a doktorát:
V případě studentů PhD se univerzita zavazuje k 5. rokům financování (stipend, tuition fee, health-service fee a health-insurance subsidy). V případě profesionálního magisterského studia je pak finanční podpora téměř nulová.

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

Na Brown jsem se přihlásil kvůli touze pokračovat v mém studiu po střední škole v zahraničí. Na tuto školu jsem se zcela upřímně ani nedoufal dostat, ale při přijímacím řízení jsem měl notnou dávku štěstí.

Brown University je známá svým „open curriculum“ a absencí core requirements. V praxi to znamená, že každý student je architektem svého vlastního vzdělání, což nám dává obrovskou flexibilitu a zodpovědnost kombinovat naše intelektuální zájmy s více praktickými a nezbytnými kurzy.

Naše komunita na College Hill je také velmi energická, rozmanitá a aktivní. Její střední velikost (8600 studentů) pak kombinuje intimitu menších liberal arts colleges a úžasné zdroje větších research universities. Brown University narozdíl od svých konkurentů v Ivy League poté klade hlavní důraz na výuku undergraduate studentů.

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

Brown se pyšní relativně malými kurzy a intenzivními interakcemi mezi vyučujícími a studenty. Krom velkých intro kurzů je tedy možné se také registrovat v seminářích s více konkrétní tématikou. Koncept liberal arts upřednostňuje účast studentů a vyučující proto očekávají pravidelné přispívání do diskuse od všech zúčastněných.

Na kvalitu výuky si také nemohu stěžovat, a zdánlivé nedostatky velkých intro kurzů v ohromných aulách jsou brzy nahrazeny nesmírně fascinujícími možnostmi vzdělávání se se špickami ve svých oborech (např. fyzikální seminář pro ne-vědce s laureátem Nobelovy ceny či kurzy s autory cenami ověnčených publikací.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Brown je jedna z nejstarších univerzit v USA s tradičně silným zázemím napříč obory. Na úrovni undergraduate si subjektivně myslím, že by bylo velmi těžké najít univerzitu s radikálně lěpší kvalitou výuky a zázemí. Škola začala také hodně investovat do renovace materiálního zázemí a nové techniky pro vědce a inženýry.

Naše univerzita samozřejmě nedisponuje výhodou magisterských škol tak jako třeba Harvard nebo Stanford, ale osobnost a dostupnost vrcholných akademiků to nahrazuje. Blízkost Bostonu, a tedy i Harvardu a MIT nám pak umožňuje lehce navštěvovat konference a různý sympozia (mnohdy v kooperaci s Brownem či přímo na našem campusu).

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Brown má tradičně velmi kompetitivní a jedinečný program pro budoucí praktikanty v medicíne nazvaný Program in Liberal Medical Education. Tento program si dává za cíl vychovávat špičkové lékaře a zároveň dát studentům možnost plně profitovat z liberal arts kurzů během prvních čtyř let. Tento program je zatím bohužel zatím primárně zaměřen na občany USA.

Brown však nabízí i dual degree s Rhode Island School of Design, jednou z nejlepších uměleckých škol na světě, která se nachází jen stovky metrů od bran našeho campusu. Tento pětiletý program je proto ideální pro aspirující umělce (či architekty, designéry nebo dokonce módní návrhaře) se širokým akademickým záběrem. Studenti i v normálním programu však mají možnost studovat na RISD během bakalářského studia.

Co se týče studia v zahraničí, Brown nabízí šanci vycestovat téměř kamkoli na světě. Pokud je student v solidní akademické situaci, není problém studovat v zahraničí i celý rok. Já jsem sám například strávil podzimní semestr v Soulu na Yonsei University a jarní část roku poté stáží v evropském think-tanku v Paříži.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

Podobně jako jinde ve Spojených státech, studentský život je zcela spojen s univerzitou. Brown nabízí stovky studentských spolků a navíc má univerzita sportovní týmy v NCAA Division 1 – nejvyšší univerzitní soutěži s odpovídajícím zázemím.

Brown má pro každého něco, a myslím si, že je velmi lehké buď pokračovat ve vlastních koníčcích či začít nové.

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Sociální život na Brownu je mnohdy tzv. „college bubble“. Náš campus je relativně malý, což napomáhá udržovat trvalé vztahy s ostatními. Mezinárodní komunita na Brownu je velmi silná, mnohdy na úkor interakcí s lokálními studenty.

Je třeba podotknout, že LGBTQ a „social justice“ jsou velmi žhavými tématy, kolem kterých se sdružují velká kvanta studentů. To by mohlo být pro někoho mimo tak liberální prostředí velmi překvapivé, nicméně se nedá říct, že by to nějak limitovalo více konzervativní jedince.

Tak či onak si však obecně vybudují velmi silné vazby na své nejlepší přátele a komunita absolventů je i proto velmi aktivní po celém světě.

V jakém prostředí se univerzita nachází?

Campus se nachází v Providence, hlavním městě státu Rhode Island. Toto na americké poměry menší město (180 000 obyvatel) je ideální pro zachování silné univerzitní komunity, ale zároveň nabízí spoustu možností k uprchnutí do opravdového světa. Z materiálního hlediska nám moc nechybí, a Providence je dokonce považována za jedno z kulinářských center USA. Spojení s Bostonem (70 minut vlakem) je poté dalším vítaným plusem.

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

První dva roky jsou studenti nuceni bydlet na studentských kolejích. Následující dva roky má student možnost volby, nicméně místo na koleji je garantované po celou dobu bakalářského studia. Oblast College Hill nabízí různé možnosti k nájmu bytů a domů, což je velmi atraktivní volba hlavně pro studenty posledního ročníku.

Stravování je zajištěno školními kantýnami a bistry, které fungují na principu tzv. „meal plan“. Tento plán dává studentům určitý počet kreditů ke konzumaci a je povinný po dobu prvního ročníku. Thayer Street, komerční ulice probíhající campusem však nabízí relativně dostupné alternativy.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

Student employment je možno si zařídit téměř vždy a rozmanitost těchto pozic je doopravdy velká, ať už jde o odborný výzkum či asistenci ve školních knihovnách. To samé platí o létě, kdy zejmené vědecké fakulty rekrutují tzv. research assistants.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Všehovšudy jsem byl mezi roky 2013 a 2015 jediným Čechem mezi undergraduate studenty. Spolu se Slováky a Američany s československým původem nás může být kolem 10, pokud připočítáme i vyučující či Fulbright Scholars.

Katedra slovanských studií však pravidelně pořádá „Československou kavárnu“, kde se naše malá československá komunita může pobavit u bábovky a kávy. Ačkoli nás není mnoho, naše počty jsou kompenzovány slovanskou solidaritou. I proto jsme v roce 2013 založili ACEES (Association of Central and Eastern European Students), která sdružuje členy komunity ze širšího regionu.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

Nejvýhodněji se na Brown University dá dostat transatlantickým letem přes Boston a následným přestupem na vlak směrem Providence. Tato cesta i s přestupem trvá zhruba 12 až 14 hodin a ceny zpátečních letenek se pohybují mezi 17. a 22. tisíci korun. Na Boston Logan se z Evropy dá většinou dostat s Lufthansou, Swiss či Air France.

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

Jelikož má každý velmi rozmanité zájmy a Brown obrovskou nabídku kurzů a aktivit, osobně doporučuji využít tzv. „shopping period“ k ozkoušení profesorů a kateder. Studenti na Brownu pravidelně publikují recenze a statistické výsledky ke kurzům a různým vyučujícím na www.thecriticalreview.org
Tato stránka nabízí transparentní hodnocení vyučování na Brown University a už léta pomáhá studentům zúžit výběr kurzů během !shopping period“.

Osobně bych pak doporučil „first year seminars“ speciálně vytvořené pro freshmen studenty. Úroveň těchto seminářů je většinou vysoká a diskutovaná problematika velmi zajímavá díky účasti našich nejlepších vyučujících.

Co se týče aktivit, určitě bych doporučil účast na International Orientation před začátkem studia. Tato orientace mezinárodních studentů mi velmi pomohla se rychle adaptovat a zároveň najít přátele s podobnými obavami, které jsme mohli společně vyřešit. Úvod speciálně vytvořen pro mezinárodní studenty je proto velké privilegium a velmi zábavný začátek.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

Jakožto student mezinárodních vztahů bych si přál méně amerikocentrismu v nabíce kurzů a lepší kariérní poradenství pro mezinárodní studenty. Zároveň by bylo ideální dát místo i více konzervativním názorům a ne je často zatracovat, což je spíše kritika mířená na studentsvo. Ačkoli jsem vcelku liberální člověk, přílišný dogmatismus a tvrdohlavost degraduje hodnotnou diskusi mimo akademickou sféru.

Máš nějaké dodatečné tipy či poznámky pro ostatní vztahující se k životu na této univerzitě?

Adaptace na Spojené státy může trvat až celý první rok, a tlak na to být „happy“ je občas všudypřítomný. Američtí studenti začínají v obrovském tempu a nám nezbývá než se přizpůsobit. I přesto je ale možné zůstat sám sebou a časem ocenit kvalitu výuky a rozmanitost komunity. Já si to sám uvědomil až třetí rok, kdy jsem okusil vysokoškolskou výuku jak v Asii, tak v Evropě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.