Aberystwyth University

Aberystwyth University

POČET STUDENTŮ
14 955
KAMPUS
Malé město
ŽEBŘÍČEK (GUARDIAN 2016 UK)
110.
ŽEBŘÍČEK (COMPLETE UNIVERSITY 2016 UK)
86.

Náklady (bakalář, GBP za rok)

ŠKOLNÉ
9 000
UBYTOVÁNÍ:
2 565 - 3 555
DOPRAVA A DALŠÍ
3 000
JINÉ
850

Náklady (magistr, GBP za rok)

ŠKOLNÉ
5 600 - 6 700
UBYTOVÁNÍ:
2 500 - 3 500
DOPRAVA A DALŠÍ
3 000
JINÉ
850

Náklady (doktorát, GBP za rok)

ŠKOLNÉ
5 600 - 6 700
UBYTOVÁNÍ:
2 500 - 3 500
DOPRAVA A DALŠÍ
3 000
JINÉ
850

STUDENTI:

Ondrej Zika
Ondřej Zíka
Student - poradce

Adresa

Aberystwyth, Ceredigion, UK   Zobrazit mapu

Kategorie

Velká Británie

Ondřej Zíka

Student - poradce

Univerzita: University of Oxford
Místo původu: Český Krumlov
Rok narození: 1991
Střední škola: Townshend International School, Hluboká nad Vltavou

Jsou českým studentům nabízena jakákoli stipendia či půjčky od univerzity?

Bakalář:

Veškerá stipendia k nalezení zde:

http://www.aber.ac.uk/en/scholarships-bursaries/overview/

—-Souhrn———————————————————————-
Stipendia 1 a 2 vyžadují složení zkoušky ze dvou předmětů v únoru. Dá se složit pouze v Aberystwythu nebo na střední škole v Británii.
1) Entrance Scholarship (£1000-£1200); Uzávěrka: 29. ledna;
2) Merit Awards (£1000 v prvním roce); Uzávěrka: 29. ledna;
3) Excellence Scholarship (£1000 ročně); Součást hlavní přihlášky, žadatel musí dosáhnout 320 UCAS bodů a potvrdit místo v Aberystwythu do 30. června;
4) Sleva £400 na první rok ubytování; 6adatel musí označit Aberytwyth jako "Firm choice" nejpozději 30. června
5) Aberystwth Bursary (£600 – £1000 za rok); Je třeba poskytnout finanční informace o příjmu rodiny Student Loans Company, pokud souhrn nepřevyšuje určitou částku, stipendium je automaticky uděleno;
6) Sports Scholarship (£500 ročně); Uzávěrka 30. června;
7) Music Scholarship (£500 ročně); Uzávěrka 30. červan;

Dále ještě existují malá stipendia (£200-£300) pro dobře prospívající studenty v nouzi. O těch škola informuje své studenty v lednu.

Celkem se na stipendiích dá získat celkem lehce £2000 až £3000 ročně. Klíčové je dosáhnout minimálně 320 UCAS bodů u středoškolských zkoušek, to totiž zajistí stipendium £1000 ročně, což dá spolu s Aberystwyth Bursary dohromady £2000. To je částka, která téměř pokryje náklady na ubytování.

Magistr:
Přehled zde: http://www.aber.ac.uk/en/postgrad/funding-fees/uk-eu/

—-Souhrn pro "Taught Masters" ——————————————–
1) Sports Bursary (£500 ročně); Uzávěrka: 31. července;
2) Aberystwyth Masters Scholarship (£1000 na úhradu školného); Uzávěrka: 31. července;
3) Career Development Loan (Půjčka do £10 000); Půjčka musí být sjednána u britské banky. Britská vláda platí po dobu studia úroky, avšak po skončení musí uchazeč platit splátky a úrok sám.

Doktorát:
Informace o financování výzkumného PhD naleznete zde: http://www.aber.ac.uk/en/postgrad/funding-fees/uk-eu/research/

Na financování PhD je k dispozici několik grantů. Většina z nich pochází od jednoho z britských Research Councils (ESRC, BBSRC, EPSRC, atd). Velmi záleži na oboru. S hledáním finančních prostředků často pomůže i výzkumná skupina, ve které budete chtít pracovat.

Co Tě vedlo přihlásit se na tuto univerzitu? Čím je neobyčejná?

V Aberystwythu jsou tři katedry, které vyčnívají nad ostatní: International Politics (Interpol), Biology (IBERS) a Computer Science (CS). Zejména Interpol má skutečně světovou pověst. Titul z této katedry je skvělým začátkem diplomatické, či politické kariéry. Šušká se, že Aberystwyth je jedno z mála míst, které má na seznamu akceptovatelných škol CIA, ale co je na tom pravdy nevím. IBERS je zaměřený na špičkový výzkum v biologických oborech. CS je zase naopak excelentní ve spolupráci s průmyslem. Studenti jsou učeni teoretické informatice, avšak více než 50% kreditů je zaměřeno na aplikaci znalostí v praxi. V uplatňování studentů ve špičkových IT firmách je CS v Aberu vážně skvělá.

Universita se snaží přilákat co nejvíce studentů, a těch, co přijdou, si váží. K dispozici je tak celá řada stipendií. Škola provozuje všemožné podpůrné služby jako pomoc při hledání krátkodobé i dlouhodobé práce, kurzy na nabytí akademických dovedností, či finanční poradenství. Jako student se cítíte, že je vám nasloucháno, a že v případě nouze nejste na vše sám. To se sice může zdát jako banalita, ale v těžkých obodbí zkoušek a finanční nejistoty může být taková podpora rozhodujícím faktorem, zda studia dokončíte, či ne.

Velkým plusem Aberystwyth Unviversity je paradoxně to, že je odříznuta od zbytku světa pohořím Cambrian Mountains. Člověk tu má skutečně dostatek času koncentrovat se na studium, jelikož rozptýlení je, kromě pátečních socialů, celkem málo.

Jaký je zde styl a kvalita výuky?

Styl a kvalita výuky se samozřejmě liší mezi katedrami. Většina předmětů je učena kombinací klasických přednášek a interaktivních seminářů. Každý student má navíc svého osobního poradce (tzv. „Personal Tutor“), což je člověk, který je vám kdykoliv k dispozici při problémech s látkou.

Většina programů je akreditovaná profesionálními společtnostmi. Například můj obor „Psychologie“ byl akreditovaný British Psychological Society. To znamená, že osnovy, které se zde učí, jsou velmi podobné osnovám na téměř všech ostatních univerzitách v Británii.

Jaký je zde stav a množství akademického zázemí?

Universita vytváří studentům skvělé podmínky. K dispozici je nespočet pokojů s počítači, čtyři knihovny (včetně Welšské národní knihovny), či elektronický přístup na placené akademické materiály zdarma. Kvalita a množství akademického zázemí je srovnatené (a někdy i lepší) s ostatními světovými universitami, na kterých jsem působil (Oxford, Caltech).

Nabízí univerzita speciální studijní programy, pobyty v zahraničí, či možnost work placement?

Universita nabízí velké množství flexibilních programů. Například studenti jazyků musí povinně strávit rok v zahraničí. Některé obory jsou pak nabízeny ve dvou verzích: s ročníkem v práci a bez. Na pomoc při hledání work placements má universita vlastní oddělení, které pořádá časté výjezdy na placement fairs, či relevantní přednášky.
K dispozici je navíc tzv. Year in Employment Scheme (YES), které studentům umožňuje na rok studia přerušit, pracovat rok ve vybraném oboru, a posléze studia dokončit. I když to není zrovna stadardní, já jsem tuto možnost využil k roční výzkumné stáži v USA.

Jaké je zde volnočasové vyžití? Je zde dobré sportovní zázemí?

K dispozici je velký sportovní areál s lezeckou stěnou, fotbalovým hřištěm, plaveckým bazénem, posilovnou, squashovými kurty a kalsickou tělocvičnou na basketbal, či volejbal. Navíc se universita nachází v pobřežní, a přitom hornaté. oblasti Walesu, a je tedy možno provozovat řadu venkovních sportů jako cyklistika, veslování, surfování, jízda na kajaku, či horská turistika. O sportovní vyžití v Aberu skutečně není nouze.

V rámci univerzity existuje přes padesát sportovních spolků. Pokud zde váš sport provozován není, je vždy možnost začít nový spolek. Student Union na takové aktivity uděluje granty. Například jeden náš český kolega takto založil pingpongový klub, který funguje dodnes (3 roky po jeho odchodu).

Jak kvalitní a rozmanitý je na univerzitě sociální život?

Aberystwyth je malinkaté město s 21-ti tisíci obyvatel. Je tedy logické, že ve srovnání s velkými městy zde není tak bohaté kulturní vyžití. Přesto však nemohu říci, že bych se v Aberu během tří let studia někdy nudil. Většina spolků je velmi aktivní v organizování volnočasových aktivit pro studenty. Student Union organizuje ve svých prostorách program každý den (přenosy sportovních utkání, promítání filmů, pokerové turnaje, divadelní představení, koncerty, atd.).

V jakém prostředí se univerzita nachází?

Většina lidí, která Aber navštíví, si ho okamžitě zamiluje. Město se nachází na západním pobřeží Walesu a je tedy každý večer svědkem krásného západu slunce. Pobřeží je lemováno kombinací pláží a až 150 metrů vysokých útesů. Do vnitrozemí pak hned od moře stoupají Cambrian Mountains. V nich se nachází nespočet dechberoucích míst. Pro milovníky přírody, turistiky a horské cyklistiky je Mid Wales doslova rájem na zemi.

Samotná universita má tři hlavní kampusy. Penglais Campus je situován na kopci přímo nad městem. Je dosažitelný buďto pěšky, na kole, či autobusem (který jezdí každých 10 minut). Na tomto hlavním kampusu je většina universitních budov, Arts Centre, sportovní centrum, či Student Union. Druhým místem výuky je Old College. Tato historická budova z 19. století se nachází přímo na pobřeží. Jsou zde situované zejména administrační sužby univerzity, ale i historická knihovna. Třetím hlavním kampusem je Llambadarn. Je umístěn přibližně 3 km ve vnitrozemí. Zde budete mít většinu přednášek a aktivit pokud budete studovat právo, business, či zemědělství. Ve městě je navíc situována i Welšská národní knihovna, ve které jsou studentům k dispozici veškeré knihy publikované v Británii od roku 1916.

Doprava ve městě je zajištěna sítí autobusů, což je zde asi nejvhodnější způsob, jak se přemisťovat mezi kampusy. I když jsem osobně vášnivým cyklistou, jezdit po Aberystwythu na kole je celkem náročné, jelikož Penglais a Llambadarn jsou ve výšce 80 metrů nad mořem a stoupání je celkem prudké (8 – 10%).

Jaké jsou zde možnosti ubytování? Jsou zde koleje, nebo pronájem? Jak se studenti stravují?

Universita má k dispozci velké množství vlastních ubytovacích prostor. V těch studenti většinou bydlí během prvního roku studia. Koleje jsou rozmístěny po celém městě, jak přímo u moře, tak nahoře na kopci poblíž hlavního kampusu. Ve druhém a třetím roce studia žije většina studentů v privátním ubytování. Cena za pokoj v obojích typech ubytování se pohybuje mezi £260 a £350 za měsíc za pokoj. Je celkem běžné, že si skupinky 3 až 6-ti studentů pronajímají na 2. a 3. ročník byt, či dům. Tímto způsobem se dá výrazně ušetřit. Spolubydlící však doporučuji vybírat obezřetně.
Stravování ve městě v pubu či restauraci vychází na £7-£10 za jídlo, což je na studentský budget celkem dost. K dispozici je však universitní jídelna Te Med Da, kde je denně k dostání snídaně, oběd i večeře za velmi příznivou cenu. Pro většinu studentů je typické vařit si většinu jídel doma, což je samozdřejmě nejlevnější alternativa. Našince jistě zaujme, že v centru existuje obchod s polským zbožím, kde mají jídla nám známá z domova. Sortiment se zde často mění, máte-li ale štěstí, můžete se těšit na Studentskou pečeť, Fidorky, či Kofolu.
Pro příznivce organických produktů mohu jenom doporučit Treehouse, což je obchod s lokálním organickým zbožím.

Je snadné sehnat si při studiu placenou či dobrovolnou práci/stáž/praxi? A co v létě?

Pracovních příležitostí je ve městě bezpočet. Universita vám při hledání výrazně pomůže. Doporučuji najít si částečnou práci i pokud máte na pobyt zdálivý dostatek financí. I pouhých 10 hodin týdně udělá velký rozdíl v životním stylu.

Jak je zde velká česká a slovenská komunita? Scházíte se společně a máte formální klub?

Československá společnost je neoficiální spolek – není tedy registrována u Student Union. Z mých zkušeností se aktivita čechoslováku mění diametrálně rok od roku. Například během mého prvního a druhého ročníku jsme se scházeli pravidelně každý měsíc, avšak při v ročníku posledním jsem nezaregistroval jedinou aktivitu. Krajanů je v Aberu mezi 20-ti a 40-ti, takže dříve nebo později na jednoho z nich narazíte. Jak často se však čechoslováci momentálně scházejí nevím.

Jak se na tuto univerzitu dopravuješ z ČR? Jak často a jak dlouho to trvá?

Aberystwyth je jedno z nejzapadlejších míst v UK. Nejbližší letiště Birmingham International a John Lennon Airport (Liverpool) jsou vzdálena přibližně tři hodiny vlakem. Cesta z ČR tak trvá minimálně 5-6 hodin. Kvůli dostupnosti letů je však často nutné jet vlakem až do Londýna (5h) a letět odtud. Cestování není zrovna příjemné, ale při frekvenci dvakrát, či třikrát do roka se to dá zvládnout.

Máš nějaké tipy na zajímavé kurzy, profesory, aktivity atd.?

V první řadě určitě doporučuji stát se členem mezinárodní společnosti (International Society), kde poznáte spoustu skvělých lidí z celého světa. Dále velmi doporučuji vyrazit si o víkendech na kole, či pěšky po okolí. Populární atrakcí je například Devil´s Bridge. Cambrian Mountains však skrývají nepřeberné množství přírodních krás, které nejsou nijak popularizovány a je třeba je obevit si sám.

Jaké jsou zde naopak nevýhody a co by se mělo zlepšit?

Aberystwyth má spoustu výhod, není to však universita kalibru Oxbridge, či Stanfordu. Na můj vkus je příliš důrazu dáváno na image a studentskou spokojenost, a přiliš málo na zlepšování skutečné kvality. Například moje katedra psychologie sice měla drahý eye-tracker a anechoický pokoj, čimž se na dnech otevřených dveří řádně chlubila, ve sboru však nebyl jediný profesor, který by toto vybavení uměl efektivně používat. Nutno však dodat, že kvalita kurzů je dostačující a během studia se jistě nudit nebudete.

Máš nějaké dodatečné tipy či poznámky pro ostatní vztahující se k životu na této univerzitě?

Studium v Aberystwythu je životním zážitkem. Universita vás kvalitně připraví na vybranou profesi. 85% absolventů si najde zaměstnání během prvních 12-ti měsíců po ukončení studia. S titulem z Aberystwythu nebudete mít problém dostat se do nejprestižnějších firem či na postgraduální studium na elitních univerzitách, je však třeba tvrdě pracovat a neustále dělat něco navíc (Jágr style).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.