Hlavní nevýhody studia v zahraničí

Zpoplatněné vzdělání

Narozdíl od většiny českých škol se v zahraničí za univerzitní studia musí často platit, a to i vyšší částky. Ač to rozhodně není nemožné (viz níže), bývá nutné sehnat si finanční prostředky z různých zdrojů, včetně zřízení studentské půjčky. Studenti ve světě tak někdy končí studia se zadlužením. Vzdělání je ovšem velkou investicí do budoucna a finanční překážky ve většině případů nejsou nepřekonatelné – a často jsou naopak převáženy profesním uplatněním nebo platem absolventů.

Ztráta kontaktu s domovinou

Stejně jako jakýkoli jiný pobyt mimo domov, tak i studium v zahraničí s sebou nese tu nevýhodu, že se na nějaký čas pravděpodobně neuvidíš se svými blízkými či přáteli. Ovšem v dnešním globalizovaném světě je cestování menším problémem než kdy dříve. A pokud nemáš čas cestovat domů, můžeš se s rodinou spojit videohovorem skoro odkudkoliv. Naučit se přepočítávat časová pásma je pak už jen otázkou času.

Těžké začátky

Studium v zahraničí není pouze akademickou výzvou, ale především výzvou osobní. Začít nový život mimo své kulturní prostředí a svoje kamarády není nikdy jednoduché. Obvykle chvíli trvá, než si člověk vytvoří nové kamarády a zvykne si na život v jiné zemi. Pro někoho je toto jeden z hlavních důvodu pro studium v zahraničí, pro jiné však může jít o nestravitelný aspekt studia v zahraničí, který promění pobyt v zahraničí v noční můru.