Popis přijímacího procesu

Konkrétní popis přijímacího procesu najdeš v sekcích jednotlivých zemí. Obecně se ale jedná o postup individuálnějšího charakteru, než s jakým se setkáš na většině českých univerzit. U přijímaček nejsi jen anonymizované číslo, ale jsi konkrétní osobnost, a tak se musíš snažit i prezentovat. Každá škola hledá jednotlivce, kteří zapadnou do jejího prostředí a něčím jí přispějí. V přijímacím řízení tak funguješ jako svůj vlastní propagátor a lobbista (a není to nic, za co by ses měl/a stydět, určitě je toho spousta, co můžeš nabídnout).

Už jsme tu mluvili o jazykových testech, které nejspíš budeš muset absolvovat. Každá škola požaduje různé výsledky a uznává různé certifikáty. Většinou ale budou uznávat buďto Cambridgeské zkoušky (CAE/CPE), IELTS, anebo TOEFL. Na tyto zkoušky se dá připravit kurzy na různých jazykových školách po České republice. Často je ale stejně efektivní (a levnější) si pořídit přípravné materiály a udělat si vlastní kurz doma. Vždy se podívej na webovou stránku vybrané univerzity, abys zbytečně neplatil/a za testy, které Ti škola nakonec neuzná.

Z jazyka zároveň nemusíš být nervózní. Prvních pár měsíců se může zadrhávat i téměř rodilý mluvčí. Věř ale, že pobyt v cizojazyčném prostředí tě rychle nakopne a za chvíli už ani nepoznáš, že se nejedná o tvou rodnou řeč (to možná trochu přeháníme, ale každopádně se rychle zajedeš a zvykneš si). Nenech se proto strachem z jazykové bariéry odradit – je to jen další laťka, kterou musíš přeskočit.

Hlavní, na co si dát při přijímacím procesu pozor, jsou deadliny. Každá univerzita je může mít jinak nastavené, a tak se nespoléhej na jeden obecný deadline pro celou zemi! Ve Velké Británii například platí, že Oxford i Cambridge mají deadline pro přihlášky v průběhu října, přičemž ostatní univerzity (pokud se nejedná o medicínské či veterinární obory) dávají studentům čas většinou až do půlky ledna.

Je také rozdíl mezi deadliny pro undergraduate (tzv. bakalářské) a graduate (nebo-li magisterské) obory. Ty bakalářské většinou bývají dříve, ale v případě magisterských oborů se místa často rozdávají na bázi “kdo dřív přijde, ten dřív mele” – školy nečekají na uzavření přihlášek, ale pokud se jim kandidát líbí, tak jim místo rovnou nabídnou. Proto se může stát, že těsně před deadline už bude volných míst zoufale málo.