Jak se připravit v dlouhodobém horizontu

Akademická stránka

Z dlouhodobého hlediska je dobré se zaměřit na dvě hlavní věci: snahu v akademickém životě a mimoškolní aktivity. Co se týče akademického aspektu, tak nemusíme přeceňovat význam známek (i když ty dobré se vždycky hodí). Důležité je především to, jakým způsobem ke škole přistupujeme a jak o věcech přemýšlíme (tento poznatek se nám bude hodit i pozdějí na zahraniční univerzitě). Jde hlavně o to objevit naše hlavní studijní zájmy a cíle. Důležitá je spolupráce s učiteli, kteří se nám zdají inspirativní a mohou nás posouvat dopředu, ale i s ostatními studenty, kteří nás mohou obohatit svým náhledem na probíraná témata. Naším hlavním cílem by nemělo být posbírat co nejvíce bodů či dobrých známek, ale objevit v sobě vášeň pro předměty, které budeme chtít studovat. Toto nadšení by se pak mělo ideálně přesunout i mimo školní život – například tím, že si o těchto předmětech najdeme literaturu navíc, nebo se jim budeme věnovat v rámci mimoškolních aktivit.

Mimoškolní aktivity

Mimoškolní aktivity ale rozhodně nemusí mít jen akademický character. Naopak je skvělé, když se člověk snaží být otevřený různým podnětům a netráví celé dny jen nad knížkami. Zároveň ale nesmíme zapomenout zdůraznit, v čem nás naše mimoškolní aktivity rozvinuly. Pokud zpíváš ve sboru, zamysli se nad tím, co ti tato zkušenost přinesla nebo přináší, a jak by se dala na univerzitě využít. Pokud chceš například studovat lingvistiku, můžeš mluvit o tom, jak hudba slouží jako alternativní způsob komunikace s jinými významy, než na které jsme zvyklí z jazyka. Pokud je Tvým zájmem matematika, můžeš zdůraznit logické a matematické operace, které se v hudbě používají. Každou svou mimoškolní aktivitu totiž většinou děláme z nějakého důvodu. A i když jsme na ten důvod za ta léta už možná pozapomněli, nyní je čas se na něj rozvzpomenout..:)

Někdy se nám zároveň může zdát, že kromě školy vlastně nic moc jiného neděláme. V takovém případě nezačni mermomocí shánět v posledním ročníku střední školy kroužky jen proto, že se budou hodit do přihlášky na školu. Spíš se snaž si vzpomenout, co vše vlastně může být mimoškolní aktivitou, a co Ti v životě něco přineslo. Tyto aktivity pak můžeš vzít a snažit se je dále rozvinout. Rád/a vaříš nebo pečeš? Zkus zorganizovat dobrovolnou akci, na níž uvaříte s ostatními jídlo pro sociálně slabší a potřebnější. Rád/a si doma sem tam něco napíšeš? Zkus své příspěvky poslat do školních novin. Tato metoda je méně časově náročná, ale i zábavnější a kreativnější, než si na poslední chvíli zmateně vyhledávat nové aktivity.

Je důležité si uvědomit, že kromě školního roku máš k dispozici i léto – dva měsíce volna se dají využít i jinak než s rodiči na dovolené (i když řádný odpočinek k prázdninám samozřejmě patří). Zkus tento čas investovat do svého dalšího akademického (například samostudium nového jazyka, četba literatury) nebo osobního rozvoje (stáž, brigáda, cestování). Pokud jsou v rodině finance problém, porozhlédni se po bezplatných letních kurzech, táborech a akademiích.

Pobyt v zahraničí během střední školy

Jedním z nejlepších způsobů, jak zjistit, zda je studium v zahraničí tím pravým právě pro Tebe a zároveň, jak se na univerzitní studium mimo ČR přichystat, je vyrazit do zahraničí již během Tvých středoškolských studií. Mnoho ze studentů v naší databázi uvádí, že právě pobyt na střední škole v zahraničí byl hlavním impulzem, který je donutil zůstat v zahraničí i pro jejich univerzitní studia. Nejen, že člověk „přičuchne studiu“ v zahraničí a jeho výhodám, ale především velmi často vidí, že nijak nezaostává za svými spolužáky, kteří míří na ty nejprestižnější světové univerzity.

Rok či semestr na střední v zahraničí se díky své popularitě stal pro některé výhodným businessem, proto vybírej pečlivě. Pokud jsou finance problémem, doporučujeme vyzkoušet projekt United World Colleges, který nabízí každoročně několik stipendií pro české studenty, a také Nadaci Open Society Fund.