Zuzana Polívková

Zuzana Polivkova

Zuzana Polívková

Student - poradce

Univerzita: Uniwersytet Jagielloński
Místo původu: Praha
Rok narození: 1987
Střední škola: Česká zemědělská univerzita

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Uniwersytet Jagielloński Polsko Polonistyka Bakalář 2010
Univerzita Karlova Česká Republika Středoevropská studia Bakalář 2010

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Mou primární motivací bylo rozhodně zdokonalení v jazyce. Dále jsem si chtěla zkusit bydlet sama, naučit se hospodařit s penězi, poznat nové lidi.

Kdy ses začala připravovat ke studiu v zahraničí?

Cca rok před výjezdem, kdy se podávají různé formuláře a řeší se výběr školy (hlavně s ohledem na obor). Říkala jsem si, že nevím, co bude za rok, tak jsem si tu žádost podala i přesto, že se mi toho moc nechtělo (s ohledem na rodinu a vztah).

Jakým aktivitám ses věnovala před odchodem do zahraničí?

Prakticky jen studiu (to mě ale moc neaplňovalo), práci, přátelům a rodině. Žádné mimoškolní aktivity, dobrovolničení mě tehdy moc nezajímalo.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

Navštěvovala jsem všeobecné gymnázium, kde jsem bojovala s předměty jako chemie a fyzika; vždy jsem měla blízko k jazykům, ve kterých jsem měla lepší známky, řekněme i nadprůměrné. Mezi premianty jsem rozhodně nepatřila, dvojky a trojky na vysvědčení byly normální.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Výhody-rozhodně se osamostatníte, zlepšíte se v jazyce, potkáte spoustu zajímavých lidí; ohledně studia: může se stát, že vás přístup kantorů v zahraničí velmi mile překvapí a díky tomu se nadchnete pro studium více, zjistíte, že vás zajímají i témata, která s oborem souvisí vzdáleně, můžete se tak více specializovat.

Nevýhody-v rámci toho, že jsem si chtěla zlepšit polštinu, nebavila jsem se jinými zahraničními studenty (ti mluvili anglicky a to jsem nepotřebovala), takže jsem většinu času trávila sama, což bylo někdy velmi smutné; také finančně jsem to zvládala jen tak tak (měla jsem jen stipendium, bez podpory rodičů či vlastních úspor), takže jsem nechodila ani moc na párty, kde bych mohla potkat nové kamarády; ve škole jsem neznala prakticky nikoho, protože jsem měla různé předměty a pokaždé tam byli jiní lidé.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje a stipendium od univerzity – Získala jsem mezivládní stipendium (Akademická informační agentura při Domu zahraničních služeb) – stipendium pokrývalo ubytování na koleji, stravu, náklady na dopravu a učebnice; hodně jsem si hlídala, za co utrácím, psala jsem si perfektní účetnictví, díky čemuž jsem podnikla i pár výletů a hlavně mohla zůstat o 2 měsíce déle, než na kolik jsem stipendium měla).

Při návštěvě Univerzity v Jižní Koreje (letní škola) jsem využila stipendium 5 000CZK a zbytek hradila ze svého (cca 35 000 CZK).

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Momentálně plánuji vyjet na rok do Austrálie, kde bych se chtěla zdokonalit v angličtině, získat pracovní zkušenosti a navštěvovat specializovaný kurz, který by mi po návratu měl pomoci při budování vlastního podnikání. Pokud nevyjde Austrálie, pojedu prakticky kamkoliv, nejvíce mě láká JV Asie, kde jsem letos strávila 4 měsíce při sbírání dat na disertační práci.

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Rozhodně bych do toho šla! Osobně lituji, že jsem nevyužila více šancí k vycestování (např. Erasmus, více letních škol – i když to je spojené trochu s nedostatkem financí). Velmi mě mrzí, že jsem nestudovala celou VŠ v zahraničí, dříve bylo o těchto programech velmi málo informací a většinou si to mohli dovolit jen finančně zajištění studenti.
Ohledně délky studia: volila bych určitě minimálně dva semestry, protože za ten jeden se sotva stihnete rozkoukat, zjistit, jak co funguje atd. I z hlediska zlepšování v jazyce a budování kontaktů (i profesních) je delší studium lepší.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.