Son Tran Tuan

Son Tuan

Son Tran Tuan

Student - poradce

Univerzita: Brown University
Místo původu: Český Brod
Rok narození: 1993
Střední škola: Gymnázium Český Brod; UWC of South East Asia - Singapur

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Brown University Spojené Státy International Relations - Political Economy Undergraduate 2016
Yonsei University Jižní Korea Exchange - 1 semestr Undergraduate 2014

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Původně jsem chtěl být ve více mezinárodním, kulturně rozmanitém a rigorózním prostředí. Po dvou letech strávených na UWC v Singapuru jsem se poté rozhodl pro Spojené státy, jelikož se mi líbila myšlenka liberal arts, která mi dává větší možnost rozvinout mé zájmy. Navíc jsem chtěl mít intenzivní „campus life“ se spoustou příležitostí k účasti v růžných klubech a spolcích.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

Na gymnáziu v ČR jsem na vysokoškolské studium v zahraničí až tolik nemyslel, ale v Singapuru nás university counselling začal zahrnovat informacemi od počátku předposledního ročníku. Je fakt, že spousta mých kamarádů se začala připravovat už o rok či dva dříve, ale já sám osobně považuji předposlední ročník za nejdůležitější období.
Nejvíce bych asi uchazečům o studium v USA doporučil brzkou přípravu na SAT, jelikož je v posledním ročníku podzim většinou velmi hektický. Co se týče aktivit, určitě bych se snažil být upřímný a dělat jen takové, která Vás doopravdy baví a obohacují.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Na gymnáziu jsem hrál fotbal, basketbal a také mě vždy zajímaly jazyky a četba. Během studia v Singapuru jsem poté vyměnil kolektvní sporty za taekwondo a standardní sportovní tanec. Navíc jsem měl ale obrovské privilegium profitovat ze spolků na UWC a rozvíjet moji ve všech různých odvětvích.
Nejvíce mě asi ovlivnila naše „Initiative for Peace“, kdy jsem měl možnost naplánovat a organizovat konferenci pro vrstevníky ve Východním Timoru. Konference byla zaměřená na usmíření mladých středoškoláků ze dvou stran bývalého občanské konfliktu a naše aktivity mely za cíl naše vrstevníky stmelit a inspirovat.
Na UWC, jakožto mezinárodní škole, jsem měl také skvělou možnost šířit českou kulturu. Byl jsem proto velmi angažován v organizování různých kulturních akcí a choreografoval jsem české vystoupení pro náš každoroční největší festival.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Na gymnáziu se mé známky držely na špici ročníku, ale během studia v Singapuru jsem byl asi maximálně v horní třetině.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Studium v zahraničí mi nesmírně rozšířilo obzory a pomohlo objevit sebe sama. Po téměř v pěti letech v zahraničí mám přátele z celého světa a myslím, že mi interakce s lidmi z různých kultur umožnila být velmi adaptivní. Nemůžu také své škole utknout úžasné akademické možnosti (měl jsem třeba seminář se synem Nikity Chruščova) a její relativní prestiž.
Na druhé straně musím uznat, že pendlování po světě mne připravilo o jakýsi pocit doopravdového domova, kdy se stále velmi rád vracím, ale nijak mi po každém návratu něco chybí. Tak trochu lze říci, že mám sociální zázemí všude a nikde.
Navíc jsem si uvědomil, že z kariérního hlediska možná není studium v USA ideální pro návrat do Evropy a ČR, jelikož člověk nemá až takové možnosti na networking (pokud je samozřejmě aktivně nevyhledává).

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Stipendium od univerzity – Mám to štěstí profitovat z Brown University Scholarship a také stipendia od pana Shelby Davise pro absolventy UWC.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

V současnosti se rozhoduji mezi pokračováním magisterského studia a pokusy o přímé uplatnění na trhu práce. Každopádně chci ale směřovat do Evropy nebo východní Asie a vůbec bych se nebránil návratu do ČR, pokud se naskytne dobrá příležitost.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Buďte ambiciózní a vyhledávejte příležitosti! I když Vás třeba jen hlodá zvědavost, za zkoušku nic nedáte. Aplikační proces sám o sobě je cenná zkušenost a stojí za to jim projít.
A až budete v zahraničí, nezapomínejte odkud pocházíte a zůstaňte tím, kým chcete být (já vím, je to klišé) ;)

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.