Petr Paleček

Petr Paleček

Student - poradce

Univerzita: Northwestern University
Místo původu: Ostrava
Střední škola: Wichterlovo Gymnázium - Ostrava Poruba

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Northwestern University Spojené Státy Bachelor of Arts - Economics, Psychology - 4 roky Bakalář
VŠE Česká Republika

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Pravděpodobně někdy v průběhu 4. ročníku na gymplu jsem si s tou myšlenkou začal pohrávat. Měsíc před maturitou jsem pak navštívil Fulbrightovo Centrum a dal se do řeči s panem Jakubem Tesařem. Zjistil jsem že na to abych nastoupil do USA už ten rok bylo pozdě, ale mohl jsem se přihlásit na rok další.

Proč ses rozhoda studovat v zahraničí?

Upřímně? Začal jsem se v Česku trošku nudit. Osobně zastávám názor že Česko je i přes své problémy krásná země s docela širokou škálou možností se uplatnit, takže rozhodně jsem nebyl Českem znechucený nebo jsem na Česko nezanevřel. Spíše jsem chtěl zkusit jestli budu schopen obstát v novém a vysoce konkurenčním prostředí na prestižní univerzitě v USA. Další benefity jako možnost studia dvou oborů zároveň a možnosti reprezentovat univerzitu ve sportu mě v mojí volbě jenom utvrdily.

Kolik času jsi věnoval přípravě na studium v zahraničí a kdy jsi začal?

Začal jsem právě v létě po maturitě. No, teda chtěl jsem začít během léta po maturitě. Skutečně jsem se začal připravovat až někdy v září, zhruba 2 týdny před mými prvními SAT testy. Tento postup ale nikomu nedoporučuji, SAT testy jsou relativně specifická disciplína a chvilku trvá, než si na ně člověk zvykne. Je dobré se na ně připravovat alespoň měsíc až dva. Dále samozřejmě doporučuji začít s přípravou už po 3. ročníku, aby člověk nemusel nástup na americkou školu o rok odkládat, tak jako jsem to musel udělat já.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Na střední škole jsem hrál docela dlouho hokej za Hc Vítkovice a později za Hc Sareza Ostrava a jeden rok jsem si zahrál i extraligu dorostenců v Německu. Jinak jsem se účastnil standardních akademických soutěží, jako jsou Olympiáda v AJ a Ekonomicko-Manažerská Olympiáda UTB. Účastnil jsem se i lokálních matematických a fyzikálních soutěží, ovšem už s o dost menším úspěchem :-).

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Co se týče známek, vždycky jsem se snažil držet v horních 20% třídy, někdy úspěšně, někdy ne.

Jaká byla úroveň tvé angličtiny?

Anglicky jsem uměl velmi dobře už během studia na střední škole. Stejně dobře jsem ovládal i němčinu.

Absolvoval/a jsi nějaký pobyt v zahraničí (na střední škole či Erasmus během VŠ)? Pokud ano, můžeš popsat jakou roli hrál v tvém rozhodnutí jít studovat do zahraničí a v tvém osobním a akademickém rozvoji?

Své studium na ostravském gymnáziu jsem po druhém ročníku na rok přerušil, abych mohl odjet na rok studovat na gymnázium do Německa a abych si mohl zahrát tamní hokejovou ligu. S výjezdem mi tehdy pomohla organizace AFS a Českoněmecký Fond Budoucnosti. Bydlel jsem rok u hostitelské rodiny ve městě Krefeld, a pravděpodobně se jednalo o nejdůležitější rok mého života, alespoň z pohledu osobnostního vývoje. Pro organizaci AFS jsem po mém návratu pracoval jako vedoucí dobrovolnického týmu pro Ostravu a okolí.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

S financováním studia mi pomáhá jak samotná Northwestern University, tak nadace The Kellner Family Foundation a Bakala Foundation. Zbylou část nákladů hradíme z rodinných zdrojů.

Co ti zatím dalo studium v zahraničí? Nelituješ svého rozhodnutí? (výhody a nevýhody studia v zahraničí)

Studium mi dalo neskutečné množství věcí a kdybych je měl vyjmenovat všechny, zabere to minimálně hodinu. Z hlavních věcí ale uvedu: Možnost učit se od světových kapacit ve svých oborech, určitý globální nadhled, spoustu otevřených dveří a možností jak se uplatnit ve světě a v neposlední řadě plno nových kamarádů.

Co myslíš, že v tvém případě nejvíce rozhodlo o tvém úspěchu/neúspěchu?

Bude to znít jako klišé, ale nejdůležitější bylo odhodlání jít si za svým snem a nebát se překážek které stály v cestě.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Neuvažujte – jeďte. Ne, ale teď vážně – pokud o studiu v zahraničí uvažujete, vyhledejte si co nejvíce informací, tak abyste mohli udělat informované rozhodnutí jestli je studium v zahraničí ta správná volba pro Vás. Jestli je, nehleďte na překážky a kontaktujte lidi kteří s tímto procesem už mají zkušenost, případně vám můžou ve Vaší cestě pomoci. Fulbrightovo centrum a studenti v programu The Kellner Family Foundation a Bakala Foundation jsou skvělé kontaktní místa kde začít.

Jestli chcete do USA, přihlašte se na Northwestern, už brzo budeme o hodně štědřejší k mezinárodním studentům a jsme skvělá škola. :-). V případě jakýchkoliv dotazů o Northwestern i obecně o studiu v zahraničí mě neváhejte kontaktovat jak na emailu, tak na Facebooku.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.