Ondřej Zíka

Ondrej Zika

Ondřej Zíka

Student - poradce

Univerzita: University of Oxford
Místo původu: Český Krumlov
Rok narození: 1991
Střední škola: Townshend International School, Hluboká nad Vltavou

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of Oxford Velká Británie Experimental Psychology (Decision Neuroscience) Doktorát 2018
University of Aberystwyth Velká Británie Psychology Bakalář 2014
California Institute of Technology Spojené Státy Decision Neuroscience 2013

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Hlavní motivací pro mě bylo studovat v systému, který umožňuje jedinci růst tak vysoko, jaké jsou jeho možnosti, tedy bez limitů. I když realita nebyla vždy taková, velmi mi imponovala filosofie škol poskytnout studentům to nejlepší, a nechat na studentech jak s tím naloží. Z dalších motivací bych vyzvedl důraz na kritické myšlení a přístup k primárním zdrojům informací.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

V Čechách jsem dokončil mezinárodní gymnázium (Townshend International School) v anglickém jazyce s kvalifikací International A-Level (Cambridge International Examinations), což pro mě byla několikaletá příprava na studium v UK. Obor a university jsem si vybral přibližně půl roku před lednovými deadliny. Přímo na studijní obor jsem se nijak specificky nepřipravoval.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Před odchodem jsem se věnoval hlavně hudbě a studiu jazyků.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Jsem jeden z těch lenochů, kterým na střední škole šlo téměř všechno, takže jsem se nemusel nijak nadmíru snažit. Vyjímkou byly závěrečné zkoušky, moje škola přešla z českých osnov na A-levely pouze několik měsíců před začátkem posledního roku, takže jsem strávil celý rok samostudiem nových materiálů. Ve výsledku jsem pak jako jeden z mála z ročníku ukončil školu jak s českou maturitou, tak s britskými A-levely.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Výhody:
– přístup k aktuálním a primárním zdrojům informací
– podpora ze strany školy a systému
– rozvíjení tzv. ‚soft skills‘, tedy obecných dovedností jako např. analýza a porozumnění textu, prezentace, diskuze, atd.
– celkově širší škála možností

Nevýhody a nástrahy:
– v některých oborech a univerzitách je příliš mnoho důrazu na výše zmíněné soft skills a nedostatek výuky technických dovedností
– školy v UK jsou financované podle toho, jak velký důsledek (buzzword ‚impact‘) mají na společnost, což občas vede důrazu na nesmyslnosti
– bohužel je velké množství škol, které těží z toho, že jsou v UK (a mají fancy logo), takže investují více do marketingu než do reálného rozvoje. UK/US vidí vzdělávání mimochodem jako exportovatelný průmysl, protože jsou diplomy z těchto zemí ve světě velmi žádané. Při výběru školy doporučuji být nadmíru kritický.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje, nadace a stipendium od univerzity – První dva roky studia jsem financoval z rodinných zdrojů a prospěchových stipendií. Na stáž v USA a poslední ročník bakaláře jsem byl recipientem stipendia Nadace KFF.
Studium DPhil (Oxfordská verze PhD) plánuji hradit z financování výzkumných agentur (ESRC, MRC, ERC, atd.), v součastnosti však grant ještě přidělený nemám.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

V budoucnu bych se rád nadále věnoval výzkumu v oboru neurověd a experimentální psycholgie, například jako post-doktorální badatel. Do Čech se přímo vracet nechystám. Již v současnosti úzce spolupracuji s jedním českým výzkumným centrem v oboru neurověd. Tuto spolupráci bych v budoucnu rád rozšířil.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Každý se musí podívat sám do sebe a přiznat si proč chce skutečně odejít studovat do zahraničí. Mají vynaložené náklady smysl? Je pro mě studium v zahraničí to nejlepší? Přoč bych měl studovat právě tento obor na této univerzitě? Tyto otázky jsou klíčové, protože mohou předcházet situacím, kdy člověk po skončení tříletého oboru matematika a astrofyzika a utracení £50 000 (cca 2 mil. Kč) zjistí, že mohl studovat to samé a na daleko vyšší úrovní v Čechách. Pravda je, že přidaná hodnota studia v zahraničí je i poznávaní jiných kultur. Já jsem však osobně názoru, že tato motivace by při rozhodovaní neměla být primární.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.