Michaela Gelnarová

Michaela Gelnarová

Univerzita: Grinnell College
Místo původu: Ostrava
Střední škola: Gymnázium Olgy Havlové

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Grinnell College Spojené Státy Mezinárodní vztahy (4 roky) Bakalář

Osobní profil

Kdy jsi se o možnosti studia na univerzitě v zahraničí dozvěděla poprvé?

Od mého kamaráda, který se hlásil na univerzitu v zahraničí.

Proč ses rozhodla studovat v zahraničí?

Lákal mě odlišný přístup k studiu vysoké školy – menší třídy, přístupnost profesorů, aplikace vědomostí v praxi, volnost ve výběru předmětů, možnost během studia změnit hlavní obor, nabídky studia zahraničí po celém světě, finanční podpora praxe a výzkumu…

Kolik času jsi věnovala přípravě na studium v zahraničí a kdy jsi začal?

Asi rok a půl, začala jsem s přípravou na jaře v předposledním roce studia na gymnáziu.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

Řekla bych, že top 10 procent.

Jakým aktivitám a s jakým úspěchem jsi se věnovala na střední škole?

Hrála jsem v klarinetovém kvartu, se kterým jsme několikrát obsadili nejvyšší příčky v národní soutěži, byla jsem pokladníkem a presidentem Rotaract klubu v Ostravě, členem Rotexu, což je skupina bývalých výměných studentů, která se stará o mezinárodní student v Čr, členkou sboru dobrovolných hasičů a hrála jsem softball. Během střední školy jsem vyjela přes Rotary International na roční výměnu do USA a také na dvouměsíční pobyt do Brazílie. Pracovala jsem v multikině a v sushi baru.

Jaká byla úroveň tvé angličtiny?

Díky ročnímu pobytu v USA celkem na vysoké úrovni. Na střední škole jsem také měla šest let němčinu a v Brazílii jsem se naučila základy portugalštiny.

Absolvovala jsi nějaký pobyt v zahraničí (na střední škole či Erasmus během VŠ)? Pokud ano, můžeš popsat jakou roli hrál v tvém rozhodnutí jít studovat do zahraničí a v tvém osobním a akademickém rozvoji?

Ano, jak už jsem zmínila, byla jsem na roční výměně v americkém Coloradu. Měla jsem v Americe velice pozitivní zkušenost, ale nemyslím si, že by to byl hlavní factor v mém rozhodnutí. Co mě přimělo se hlásit na malou liberal arts školu v USA bylo vyprávění mého bývalého spoluhráče z klarinetového kvarteta, který v USA studoval.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Mám velice štědré stipendium od mé školy a také podporu Kellner Family Foundation.

Co ti zatím dalo studium v zahraničí? Nelituješ svého rozhodnutí?

Rozhodně nelituji. Většina mých předmětů je založena na diskuzi, která nám umožňuje se plně ponořit do daného tématu a pomáhá utvářet komplexní pohled na daný problem, či situaci. Také možnosti, které škola nabízí jsou téměř neomezené. Přes jarní prázdniny škola nabízí program, kde si studenti prvních a druhých ročníku můžou vyzkoušet určitá povolání díky spolupráci s absolvnty školy. Když porovnám to, co škola nabízí mě, s mými spolužáky studujícími v Čr, rozdíl je propastný.

Co myslíš, že v tvém případě nejvíce rozhodlo o tvém úspěchu/neúspěchu?

Asi to, že jsem se nebála a šla si za svým. Jsem jedna z těch, kteří se nedostali na školu s dostatečnou finanční pomocí na první pokus. I když jsem byla přijata na české a evropské vysoké školy, rozhodla jsem se pro “gap year”, dobrovolničila v Asii a v Evropě a na druhý pokus mi to vyšlo. Důležité je vytrvat a nevzávat se!

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Zjistěte si všechny informace co nejdřív, abyste měli dostatečný čas na přípravu, pokud se rozhodnete do toho jít. Já tuto zkušenost doporučuji na sto procent.

Proč jsi se hlásila na univerzity právě ve Státech?

Myslím si, že top školy v USA jsou skvělým odrazovým můstkem do jakéhokoli oboru. Pro mě bylo velkým faktorem také to, že jsem se nemusela hlásit na konkrétní obor. Škola mi nechává celé dva první roky studia volnost k ujasnění si, co bych vlastně chtěla studovat. Díky vysokým stipendiím jsou americké vysoké školy často finančně levnější než třeba britské univerzity.

Na jaké univerzity (a jaký obor) jsi se hlásila a kde jsi uspěla (přijetí, odmítnutí, waitlist)?

Hlásila jsem se na malé Liberal Arts univerzity, bez oboru. Byla jsem přijata na Grinnell College, Whitworth University, Kalamazoo College a Agnes Scott College. Waitlistovala mě Colorado College. Odmítnuta jsem byla asi deseti školami (připomínám jen, že jsem se hlásila dva roky za sebou, takže jsem posílala okolo osmi přihlášek každý rok).

Podle jakých kritérií jsi vybírala svoje univerzity?

Chtěla jsem malé Liberal Arts školy, ale většinou jsem si vybírala lokaci na západě USA. Také jsem se rozhodovala jakou finanční pomoc je škola schopna poskytnout.

Jak probíhala tvá příprava na SAT popř. ACT? (doba přípravy, zdroje na přípravu) Jakou strategii jsi zvolila pro odesílání svého score na univerzity?

Zkusila jsem oba testy a rozhodla se pro ACT. ACT jsem psala asi třikrát. Nejlepší příprava je prostě trénovat, trénovat a trénovat. Materiály se dají půjčit z Fulbrightovy komise v Praze. Je tam pan Tesař jako poradce pro studium v USA a je to naprosto fantastický člověk. Pokud se chcete na cokoli zeptat, určitě vám moc rád a pomůže a hlavně vás neskutečně namotivuje!

V jakých mezích se pohybovalo tvé score? Zlepšila jsi se po opakovaných pokusech?

Moje úplně první skóre bez přípravy bylo asi 24. Po šesti měsících více, či méně intenzivní přípravy jsem se zlepšila asi o 6 bodů, což není špatné. Přiznám se, že největší problém mi dělalo čtení, ale mé nízké skóre v této kategori aspoň vybalancovalo skoro perfektní skóre v jazykových testech TOEFL.

Jaká byla tvoje strategie pro psaní hlavní CommonApp eseje? Poradila bys něco středoškolákům, které tato esej čeká?

Začnětě brzy! Když už jednou něco napíšete, aspoň začátek, tak nad tím bude více přemýšlet a budou vás napadat různé varianty. Piště o něčem, co pro vás hodně znamená a ukažte, jak vás to ovlivnilo, jak moc se pro to dokážete nadchnout. Myslím, že to je to, co admission committees hledají.

Absolvovala jsi interview jako součást přijímacího procesu? Pokud ano, u jakých univerzit a v jaké podobě?

Ne.

Koho jsi oslovila pro napsání svého doporučení?

Mého profesora historie, profesorku matematiky a councelora mi dělala moje tělocvikářka, která mě znala víc než šest let.

Žádala jsi univerzity o financial aid? Dala bys středoškolákům nějakou radu ohledně vyplňování potřebných formulářů (CSS profile, ISFAA)?

Žádala jsem a má rada je snažit se to odhadnout co nejpřesněji. I když se může zdát, že čím míň rodinné contribution napíšete, tím větší stipendium dostanete, ale neměli byste zapomenout, že s větší finanční potřebou se vám trošku snižuje šance na přijetí.

Byl ti někde financial aid přidělen? Pokud ano, v jaké míře?

Grinnell College mi nabídla financial aid v plné míře, ale se studentskou půjčkou, kterou jsem ovšem byla schopna pokrýt stipendiem od Kellner Family Foundation.

Vyžádala si po tobě některá univerzita dodatečné materiály?

Ne.

Jakou jazykovou zkoušku jsi absolvovala? (TOEFL, IELTS) Poradil bys něco středoškolákům, kteří se na ni teprve připravují?

Dělala jsem TOEFL, doporučuji si zkoušku předem projít a potom hlavně zachovat klid. Pokud zvládáte ACT nebo SAT, TOEFL pro vás bude trochu oddechovka, ale zase jej nepodceňte. Určitě byste měli vědět, co vás na TOEFLu čeká.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.