Michaela Barbuščáková

Michaela Barbuscakova

Michaela Barbuščáková

Student - poradce

Univerzita: University of Aberdeen
Místo původu: Praha
Rok narození: 1994
Střední škola: Gymnázium Jana Keplera

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of Aberdeen Velká Británie MA European Studies Undergraduate
ČVUT Česká Republika Aplikovaná Informatika Undergraduate

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Pro mě to byla souhra několika faktorů – cizí jazyk, změna prostředí, široká škála oborů a možnost studovat najednou kurzy z různých fakult, víc možností po dokončení studia… Celkově byl ten obrázek o dost atraktivnější než jakákoliv jná alternativa v ČR.

Kdy ses začala připravovat ke studiu v zahraničí?

V mém kolektivu na střední se o studiu v zahraničí, konkrétně ve Velké Británii, mluvilo často, takže jsem o tom přemýšlet a hledat si informace už během třeťáku. Až koncem Září posledního roku jsem ale začala intenzivně prohledávat course catalogy a pomalu připravovat třídního profesora na to, že mi bude psát doporučení. Taky jsem tou dobou začínala psát statement /který jsem samozřejmě dokončila až večer před deadlinem (15.ledna následujícího kalendářního roku)./

Jakým aktivitám ses věnovala před odchodem do zahraničí?

Jediné z hlediska zahraničních univerzit ‚atraktivní‘ aktivity, do kterých jsem se zapojila, byly všemožné politcké simulace (YMGE, Pražský Studentský Summit, atd), nějaké stáže a trochu dobrovolničení.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

V některých předmětech jsem možná v top 10% byla, celkově ale určitě ne.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Řekla bych, že tohle bude hodně subjektivní pocit – studium v cizím jazyce či radikální změna prostředí může být pro jednoho vítaná challenge a výhoda, pro druhého faktor o dost snižující efektivitu práce. Já to mám teda asi takhle.

Výhody:

Studium v cizím jazyce – to myslim rozvádět nemusím.

Větší akademická náročnost – Aberdeen uni je někde v polovině žebříčku Britských univerzit, přesto tady pro mě každý kurz představuje slušnou výzvu.

Flexibilita – To se týká hlavně Skotských univerzit – mají tady modulární systém, což znamená že si můžete vybrat až 3 různé obory, které spolu nemusí mít absolutně nic společného. Aneb chceš mít jednou svojí galerii ? Art History + Management. Například. A poměrně snadno se to dá v průběhu změnit. Ideální pro lidi, co se nechtějí limitovat jen na jeden obor, nebo si nejsou stoprocentně jistí svým zaměřením.

Studentské vyžití – Je dost velká šance, že tvojí oblíbenou činnost tady provozuje celá society. A když ne, tak si jí můžeš založit.

Změna prostředí – V Praze a okolí jsem strávila 20 let. Už dlouho jsem se chtěla odstěhovat od rodičů a žít sama, někde jinde.

 

Nevýhody:

Změna prostředí – …na druhou stranu si někdy člověk přijde trochu sám. Všechny nejlepší kamarády nechal doma a stýská se mu po mámě. Jo, a to počasí je děs.

Adaptace – Bylo pro mě nečekaně těžký najednou všechno obstarávat sama, od nakupování jídla a vaření po praní a úklid – doma jsme na to byli tři. Do toho se ještě učit a věnovat se mimškolním aktivitám. Chvíli trvá, než člověk zvládne time management.

Větší finanční zátěž – I když ve Skotsku školné jakožto občan EU neplatím, pořád jsou tu životní náklady o hodně vyšší než v Česku. S čímž se pojí další bod –

Je to dost drahá investice – Školné, vyšší náklady na živobytí, výdaje na cestování zpátky domů a tak dále, to všechno jsou peníze investované navrch. V Česku by člověk investoval vlastně jenom svůj čas. Je důležité si předem ujasnit, jestli to za to vážně stojí.

 

Každopádně podle mě nemá smysl celý život prosedět ve své komfortní zóně. Kromě financí se všechny ‚nevýhody‘ nakonec dají brát jen jako dočasné komplikace.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje – Tuition fees za mě platí SAAS a na ubytování a jídlo mi přispívají rodiče.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Momentálně absolutně netuším. Snažím se neplánovat konkrétní věci, protože čím víc detailů si člověk naplánuje, tím větší je pravděpodobnost, že něco nevyjde. Rozhodně se té možnosti ale nebráním.

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Zahraniční univerzity nejsou jen pro třídní premianty. Přjde mi, že povědomí o zahraničních školách u nás je omezené jen na ty top, nejznámější. Cambridge, Oxford, Harvard, Yale… Přitom jen ve Velké Británii je přes 100 dalších, pořád výborných škol. Jediné, co je bezpodmínečně nutné, je umět skvěle anglicky.))

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.