Michael Janeček

Michael Janecek

Michael Janeček

Student - poradce

Univerzita: Lake Forest College
Místo původu: Praha
Rok narození: 1994
Střední škola: Li Po Chun United World College of Hong Kong

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Lake Forest College Spojené Státy Neuroscience/History Bakalář 2018

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Ke studiu v zahraničí jsem se dostal tak trochu jako slepý k houslím. Shodou okolností jsem byl na besedě kamarádky ze střední, která obdržela stipendium a odešla studovat do Singapuru, načež se rozhodla povyprávět o svých zážitcích. Předtím jsem popravdě řečeno neměl ani ponětí, jak „snadno“ je možné dostat stipendium a vycestovat do zahraničí. Nechci snad říci, že by to bylo jednoduché, ale rozhodně je to reálné a dosažitelné, což jsem si nikdy pořádně neuvědomil.
Když jsem se rozhodoval zdali zůstat anebo strávit několik let v Hongkongu — rozhodnutí to nelehké — tak mě nakonec přesvědčila zvědavost. Do té doby jsem cestoval pramálo a když už, tak výhradně po Evropě. Má fascinace pro východní filosofie spolu s touhou poddat se zcela jiné kultuře nakonec vyhrály. Hodně mi pomohlo, že v rámci United World Colleges je zcela běžné, že jedna škola má 70+ národností a tudíž jste se spoustou lidí na stejné lodi. Ostatní procházejí podobnými strastmi a člověk se necítí, že je na vše sám. Ostatně ethos UWC je mi hodně blízký, čili jsem byl nadšený i hodnotami, které samo hnutí představuje.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

Lhal bych, kdybych napsal, že jsem měl plán. Zahraničí mě vždy lákalo a to po mnoha stránkách — od těch kulturně-historických až po ty lidské. Doufal jsem, že se někdy po cestě naskytne možnost můj sen zrealizovat a i přesto, že jsem neměl naplánováno jít rovnou čarou od A do B (někdy je lepší být otevřený změnám), tak jsem se „připravoval“ tím, co mě bavilo. Jazyková výbava není nikdy k zahození stejně jako motivace zkoušet nové (a někdy nepohodlné) věci — od dobrovolnictví až po výměnné pobyty.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Tou dobou jsem dělal hatha jógu, kickbox, latinskoamerické tance, akademickou debatu, dobrovolnictví, a přičichl jsem i k zahradničení a fotografii. Asi dva roky jsem dělal asistenta v laboratoři biologie a chvíli jsem byl i ve studentské radě a snažil se pomáhat zorganizovat akce pro studenty.
Má rada je nebát se a zkusit co se dá. Nejde o to vynikat ve všem. Na druhou stranu jakákoli zkušenost může být užitečná a obohacující a už jenom proto stojí za vyzkoušení.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Dařilo i nedařilo. Střídavě pro mě bylo nelehké nacházet, především v nižších ročnících, dostatek motivace. Když jsem dodělával střední v Hongkongu, tak jsem pro změnu zápasil s čínštinou a matematikou. Netvrdil bych o sobě, že jsem vždy patřil ke špici.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Poznávání nových lidí, cestování, a sbírání zkušeností patří k nesporným výhodám. Odstavec nebo dva by nedokázaly popsat kolik jsem se toho naučil jen mluvením s lidmi z jiných kultur.
Zároveň ale člověk ztrácí kontakt s rodinou, nechává svůj mateřský jazyk zrezivět, a občas může narazit na finanční potíže (tj. zdravotní výdaje, cestování, školné). Asi jako vše, studium v zahraničí připomíná dvě strany jedné mince.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Stipendium od univerzity – Lake Forest College je velmi štědrá vůči mezinárodním studentům. Rozhodně také pomáhá Davis Scholar stipendium pro UWC absolventy. Bokem pracuji a doplácím zbytek.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Do Česka se vracet hodlám přinejmenším jednou nebo dvakrát ročně. Konkrétní plán nemám, ale chtěl bych se podívat i do dalších krajů a postupem času si udělat PhD. Obor ještě nevím.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Studium v zahraničí je reálné a není pouhým výmyslem zámožných extrovertů. Heslo „když se chce, tak to jde“ je příhodné. Rád zodpovím jakékoli otázky; důležité je nebát se zeptat.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.