Maxmilián Tichý

Maxmilian Tichy

Maxmilián Tichý

Student - poradce

Univerzita: The University of Strathclyde
Místo původu: Praha
Rok narození: 1993
Střední škola: Gymnázium Jana Keplera, Praha 6

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
The University of Strathclyde Velká Británie BA Hons International Business Undergraduate

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Studium ve Velké Británii a obecně v cizině mě lákalo už od střední v ČR. I přestože studium v zahraničí bylo celkem dílem náhody, vždycky mě lákal anglofonní vzdělávací systém společně s anglickým jazykem a Britskou kulturu. Struktura mého studia a praktický náhled na studium se zapojením privátního a veřejného sektoru se mi zalíbila více než ekonomická studia v ČR obecně.

Kdy ses začal/a připravovat ke studiu v zahraničí?

V posledním ročníku na gymnáziu.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Působil jsem jako aktivní dobrovolník v mnoha NGO neziskových organizací v Praze. AFS/EFIL Intercultural Programs, EU Youth In Action Programme (Non-formal Education), Člověk v Tísni – Program Jeden Svět, UNICEF. Dále jsme také založili vlastní filmový klub na gymnáziu v rámci vzdělávacího programu Člověk v Tísni – Jeden svět na školách a propojili toto s výukou Geopolitiky a Humanitních Studií.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Moje gymnázium se stavělo ke známkování lehce odlišně od ostatních, řekl bych. Záleželo samozřejmě na předmětu a vyučujícím a jeho způsobu známkování. Obecně však platilo, že jedničky nebyly až tak lehce rozdávány úplně za nic. Takže bych neřekl, že jsem byl v top 5-10% školy čistě dle aritmetického průměru. V předmětech které mě zajímaly a které jsem viděl jako relevantní k mému budoucímu směřování mi šly a z těch jsem měl velmi dobré až nadprůměrné známky.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Určitě mezi největší výhody studia v zahraničí vidím schopnost se osamostatnit, zlepšit si dovednosti v cizím jazyce, možná i objevit nové zájmy, koníčky, rozšířit si svůj okruh mezinárodních přátel a hlavně být připraven pracovat a žít v nové epoše mezinárodního a globalizací exponovaného světa.

Mezi nevýhody bych řadil celkem znatelnou finanční zátěž (alespoň ze začátku) či možné oslabení vztahů s vašimi přáteli v ČR. Samozřejmě každého zkušenost je individuální proto je těžké identifikovat obecné výhody a nevýhody.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje – Financuji si studia sám z part time práce s finanční podporou od rodiny.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Návrat do ČR na delší dobu v nejbližší době zatím neplánuji, nicméně se tam rád vracím na kratší cesty. Proto moje plány do budoucna, ačkoliv ještě nejsou pevně dané, směřují k takové možnosti aby cesta do ČR byla geograficky dostupná a snadná.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Určitě bych doporučil studentům, kteří uvažují o studiu v zahraničí, aby do toho šli. Nejenom, že jim to „otevře oči“, ale hlavně si tím rozšíří možnosti a to nejenom na poli zaměstnatelnosti. Samozřejmostí je pak získání jazykové a akademické vybavenosti či seznámení se s cizí kulturou. Určitě bych se nebál finančních překážek, protože je v cizině velmi mnoho způsobů, jak snížit finanční tlak na studia a žití (granty, státní příspěvky, granty od univerzit, neziskových organizací či vlád- jako v mém případě kde Skotská vláda platí EU studentům undergraduate studia, a to zcela po dobu 4 let.)

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.