Martin Kábrt

Martin Kabrt

Martin Kábrt

Student - poradce

Univerzita: University of York
Místo původu: Sokolov
Rok narození: 1992
Střední škola: Open Gate School

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of York Velká Británie Philosophy, Politics and Economics Undergraduate 2015

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Lákaly mě především způsob vzdělávání, kvalita a prestiž anglosaských univerzit. Konkrétně mi sedí jejich důraz na pochopení a aplikování látky ve vlastní práci, spíše než Česku stále ještě příznačné biflování na ústní zkoušení. Samozřejmým důvodem bylo také vyučování v angličtině. Jednak proto, že většina současné akademické literatury (zejména ve společenských vědách) je anglicky buď psaná, nebo alespoň do ní překládaná; jednak mi perfektní angličtina otevře mnoho dveří k budoucímu zaměstnání.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

Mnohem později, než bych byl měl. S konkrétními připravami jsem začal až v druhém pololetí septimy.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

V rámci „Community service“ jsem vedl skupinu matematicky zdatných studentů, jež dvakrát týdně pomáhala svým spolužákům napříč ročníky s domácími úkoly a přípravou na testy. Měl jsem také vlastní literární kroužek pro žáky základní školy, kde jsme si společně četli a trénovali přednes a recitaci. Věnoval jsem se také celé řadě sportovních aktivit, soutěžil třeba ve školní florbalové lize nebo závodil v atletice.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Byl jsem jedničkář a v některých předmětech i premiantem, v jiných ale zase zářili jiní. Za školu jsem celkem úspěšně soutěžil v matematických soutěžích, českém jazyce a veřejném projevu.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Mohu soudit jen podle vlastních zkušeností. Kromě skvělého vzdělání v multidisciplinárním oboru, který v Česku ani neexistuje, jsem nabyl široký mezinárodní rozhled, mám kamarády z desítek zemí a kulturních tradic. Sám jsem také pronikl hluboko pod kůži britské kultury, což mi umožnilo třeba vnímat tu svou se zdravým odstupem. V létě po prváku jsem pracoval v Jihoafrické republice a rok nato na stáži v Bruselu, což by mne ani nenapadlo, kdybych byl zůstal třeba na ekonomce v Praze. Tři roky v Británii pro mě byly roky nesmírného osobnostního, akademického i profesního růstu. Studium v zahraničí nemá ani tak nevýhody, jako spíš prostě není pro každého. Znám mnoho lidí, kteří by Česko za nic nevyměnili a jsou šťastní jen tam. Neláká je neznámé, mají radši domov a pohodlí.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Nadace – Získal jsem plné stipendium od The Kellner Family Foundation, tedy na školné i životní náklady.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Do ČR (nebo alespoň do jejích služeb) se vrátit chci, konkrétní kariérní představu ovšem zatím nemám. Láká mě třeba práce ekonoma ve státní správě.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Všem bych poradil si nejdříve vnitřně ujasnit, kdo jsem, na čem mi záleží a co mě zajímá, podle toho pak hledat a důkladně zkoumat školy a obory, vypsat si požadavky a termíny a pak co nejdříve začít s přípravami. Dlouhodobější příprava může být i třeba jen smysluplnější trávení volného času a hledání zajímavých příležitostí. Pak už je jen potřeba nic nepodcenit, nebát se požádat o pomoc (třeba na této stránce) a nevzdávat se, i když vše nejde podle vašich předpokladů.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.