Laureen Höllge

Laura Hollge

Laureen Höllge

Student - poradce

Univerzita: Yale-NUS College
Místo původu: Praha
Střední škola: Gymnázium Budějovická

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Yale-NUS College Singapur Urban Studies Bakalář 2017

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Věděla jsem, že americké školství mi bude vyhovovat více než to české. Chtěla jsem být vedena k tomu, abych se naučila přemýšlet o tom, co je mi předkládáno, než abych se to musela učit nazpamět. Byla jsem vždycky spíš prakticky než akademicky orientovaný člověk, takže jsem hledala školu, která mimoškolní aktivity a osobnostní rozvoj bude považovat za stejně tak důležité, jako je to, co se stane za lavicí. A uržitě v tom hrály nějakou roli ambice a ta vzrušující idea života v zahraničí.

Kdy ses začala připravovat ke studiu v zahraničí?

Jsem asi jeden z těch odstrašujících případů, co si s myšlenkou studia v zahraničí dlouho hrál, ale co se do toho plně vrhnul až na poslední chvíli, takže jsem na jediný pokus na ACT měla jen měsíc příprav a eseje jsme tenkrát s kamarádem drtili na silvestrovskou noc.

Jakým aktivitám ses věnovala před odchodem do zahraničí?

S kamarádem jsme se hodně snažili probudit život mimoškolních aktivit na našem gymplu, takže jsme tam založili debatní klub, klub politických simulací, časopis a parlament, které jsme pak vedli. Hrála jsem v divadle, pracovala v Česko-německém fóru mládeže, účastnila se politických simulací a kromě toho jsem se tenkrát snad učila 7 jazyků.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

Cheche ještě si pamatuju, jak jsme s kamarádem počítali, jestli nás to vyjde výhodněji počítat to na třídu nebo na ročník. Ale spíš těch 10%.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Pro mne je nevýhodou to, že ztrácím kontakt s domovem. Výhod vidím nespočet. Prve mě studium v zahraničí vyjde levněji než kdybych studovala v Čechách (sláva finanční pomoci). Mám hodně dobré profesory, styl výuky mi dává mnohem větší smysl (vím, jak vágně to zní, dokud si tím člověk neprojde, ale vidím, že jsem se až na univerzitě naučila pořádně kriticky přemýšlet, číst, psát…) Otevřel se mi svět příležitostí, můžu si vybírat ze široké nabídky stáží a letních programů, prací na škole, mezinárodních zkušeností – třeba zrovna teď jsem na výměně v Chile… Má škola ke mně má mnohem víc individuální přístup, mému růstu se dostává podpory ze všech stran. Za významné v mé zkušenosti považuji především své spolužáky, kteří často byly mou inspirací a kteří mi pomohli získat novou perspektivu na sebe samu, ale třeba i na ČR. Jsem velice vděčná tomu, jak moc se moje škola zajímá o osobnostní rozvoj, mám pocit, že česká univerzita by se nesnažila rozvinout např. mou emoční inteligenci. Ve srovnání s kamarády v ČR mi přijde, že má škola je mnohem více intenzivnější, ale o to více mi také dává.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Stipendium od univerzity – Mám pokryté celé studium, ubytování, jídlo, knihy… Platím si jen letenky.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Jsem zatím v druhém ročníku, takže mám ještě čas. Po bakaláři budu asi pár let pracovat a pak to třeba zkusím na magistra do USA (láká mě studium vzdělávacích systémů, které se dá dělat jen na magistru). Do Čech se asi jednou vrátím, cítím k svojí vlasti jakousi povinnost. A taky se s návratem domů spojuje můj malý český sen – moc ráda bych v Čechách chtěla pomoci vytvořit střední školu, která studentům dá příležitosti, jakých se mi teď dostává na Yale-NUS.

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Myslím si, že je nesmírně důležité najít si školy, na kterých jim bude dobře (=nejít jen za jmény, co se blýskají – typy a kultury škol se liší a je důležité najít si tu, která jim sedne). Během příjímacích procesů do USA, ve kterých osobitost hraje roli, bych doporužila vykašlat se na nějakou ideu toho, co je excelentní student, a ukázat to, co dělá je jimi. Těm, co se budou ucházet o studium v USA, bych chtěla vzkázat něco, co jsem já sama tenkrát nevěděla: eseje jsou důležité a čtou je pořádně. V naší Admissions Office všechny promítnou na plátno, čte je všech 10 lidí a i po těch dvou letech, co uběhly od té doby, kdy tam vysela ta moje, na obsah mojí eseje byla Dean of Admissions schopná udělat poznámku. A nakonec rada pokrytce – nenechte to na poslední chvíli jako já.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.