Jan Vacula

Jan Vacula

Jan Vacula

Student - poradce

Univerzita: University of St Andrews
Místo původu: Praha
Rok narození: 1991
Střední škola: Gymnázium Jana Keplera

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of St Andrews Velká Británie International Relations Bakalář 2015
University of Virginia Spojené Státy Political Science and International Relations Study abroad 2014

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Řídím se mottem: „To suceed, step out of your comfort zone“. Myšlenka studia v zahraničí pro mě zpočátku byla hodně za hranicí mé komfortní zóny, zároveň mě ale lákala představa studovat mezinárodní vztahy na jednom z nejlepších IR departments v Evropě. Po čtyřech letech v zahraničí svého rozhodnutí rozhodně nelituji.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

Pro studium v zahraničí jsem se pevně rozhodnul až na podzim posledního ročníku střední školy, do té doby jsem váhal, jestli je ta možnost vůbec realistická. Zároveň jsem si procházel tradičními obavami nad finanční náročností studia, mou nedostatečnou jazykovou vybaveností, atd. Před šesti lety bylo ještě Čechů na zahraničních univerzitách poskrovnu a dostupných informací a rad bylo podstatně méně. Ostatně i díky projektům jako je tento mají dnešní středoškoláci rozhodování jednodušší.

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Na střední škole jsem se podílel na organizaci filmového klubu Jeden svět na školách, kde jsem měl možnost blíže se seznámit s tematikou lidských práv a rozvojové pomoci. Podobně jako spousta dalších Čechů na zahraničních univerzitách jsem prošel i Pražským studentským summitem, který mi pomohl navázat nové kontakty a zorientovat se v aktuálních otázkách světového dění. Nad to jsem po maturitě krátce spolupracoval s Amnesty International.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Odmaturoval jsem za 4, což byla i jedna z podmínek přijetí na St Andrews. Nicméně přírodní vědy mi nikdy moc nešly.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Začnu nevýhodami, protože je jich méně. Určitě mezi ně patří finanční náročnost studia (školné + vyšší životní náklady) a zpočátku pro mnohé i obavy z jazykové bariéry. V některých případech, kdy se absolvent rozhodne po studiu vrátit do ČR, může vnímat jako nevýhodu, že jeho síť kontaktů v daném oboru je o něco řidší, než kdyby býval studoval na české VŠ.

Na druhou stranu výhod je bezpočet. Nové prostředí mě naučilo samostatnosti a respektu k odlišným kulturám. Díky množství přátel z celého světa jsem dostal možnost na některé globální problémy pohlížet s větším nadhledem, než je často zvykem v naší kotlině. Nad to je studium na mnoha zahraničních univerzitách více zaměřeno na kritické myšlení a rozvoj tzv. přenositelných dovedností, než na biflování kvanta faktů. V průběhu svého studia jsem měl možnost účastnit se seminářů s profesory, kteří jsou světovými kapacitami ve svém oboru a jejichž publikace čtou studenti po celém světě. Obě univerzity, na kterých jsem v zahraničí studoval rovněž nabízí nepřeberné množství mimoškolních aktivit pro své studenty a celé studium se tak stává spíš náplní života, než jen cestou k titulu. Další výhodou je pak široká síť mezinárodních kontaktů a v mnoha směrech i lepší mezinárodní uplatnění.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje – Ve Skotsku jako student z EU neplatím školné, což mi studium podstatně usnadňuje.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Výhledově se plánuji vrátit do Prahy a dokončit svá studia na Právnické fakultě. V budoucnu bych si nicméně ještě rád odskočil do zahraničí na studium LLM.

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Nenechte se odradit počátečními obavami. Studovat v zahraničí není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. Na druhou stranu to není vždycky jednoduché a obzvlášť začátky mohou být složitější. Proto je potřeba mít dobrou motivaci – ideálně víc, než jen získání zajímavé položky na CV. Z vlastní zkušenosti vím, že studenti z českých středních škol (a obzvlášť pak z gymnázií) si v zahraniční konkurenci stojí obvykle velmi dobře.
Co se týká motivačních dopisů, spoustě lidí není příjemné psát o tom jak jsou skvělí. Obecně je tedy vhodné razit přístup „show, don’t tell“. Nepiště, že jste nejlepší. Raději uveďte příklad, ze kterého si to čtenář sám dovodí.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.