Iva Plačková

Iva Plackova

Iva Plačková

Student - poradce

Univerzita: University of Strathclyde
Místo původu: Jihlava
Rok narození: 1992
Střední škola: Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava - Poruba

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of Strathclyde Velká Británie Hospitality, Tourism and Management Science Bakalář 2017

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Přijela jsem do Skotska za prací a pak už se mi nechtělo vracet do Česka, ale stále jsem si chtěla udělat univerzitu. Tak jsem nad tím přemýšlela a došlo mi proč si neudělal univerzitu tady a můžu říct, že to bylo nejlepší rozhodnutí co jsem mohla udělat.

Kdy ses začala připravovat ke studiu v zahraničí?

Asi rok až 2 předtím než jsem začala studovat. Už od střední školy jsem věděla, že chci jít do zahraničí, ale tehdy jsem uvažovala jen o výměnném pobytu,  ne o tom studovat celou univerzitu v zahraničí. Když jsem se konečně rozhodla studovat v zahraničí celou univerzitu, tak jsem se musela připravovat na IELTS test a pak jen vybrat ten správný obor.

Jakým aktivitám ses věnovala před odchodem do zahraničí?

Byla jsem na střední škole a dělala jen normální věci jako sporty a učila jsem se hodně jazyků atd. Ale nedělala jsem nic specifického pro to, abych mohla odjet. To bylo spíš náhlé rozhodnutí (díky různým okolnostem), kterého jsem nikdy nelitovala.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

Nejsem si úplně jistá, jelikož u mě záleželo na předmětu, ale podle mého názoru jsem nebyla mezi prvními 5% či 10%. Byla jsem jedna z těch lepších, ale ne nejlepší. Moje známky byli většinou v rozmezí výborný a chvalitebný.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Výhoda je rozhodně to že se perfektně naučíš anglicky (či jiný jazyk). Studium na škole je úplně jiné než co je v Česku (nemám vlastní zkušenost, ale bavila jsem se přáteli a porovnávala naše studia). Největší výhodou podle mě je osamostatnění a i kdyby jsi se pak chtěl vrátit do Česka, tak titul ze zahraniční školy ti rozhodně pomůže najít dobrou práci. Jako poslední výhodu o které chci já mluvit, je podle mě to že tady se učíš hodně z reálného života a učitelé se snaží připravit hodiny zajímavě, takže na hodiny chodíš rád. Největší nevýhodou je rozhodně finanční stránka.. Pokud se rozhodneš někam vyjet, musíš rozhodně počítat s tím, že tvoje výdaje budou vyšší. Další nevýhoda může být někdy to, že se ti může stýskat po domově (hlavně v situacích, kdy se něco děje v  tvojí rodině a ty nemůžeš pomoct, jelikož jsi v jiné zemi). Poslední nevýhodou podle mě je někdy velice jiná mentalita lidí nebo spolužáku, což někdy může působit problémy.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Osobní zdroje – Před tím než jsem se rozhodla studovat, jsem nějakou dobu čistě jen pracovala, abych si mohla našetřit určitou částku k tomu abych si mohla vše zaplatit. K tomu musím pořád pracovat brigádně (což ale rozhodně není problém) a jako zálohu, pokud by se něco stalo, mám domluvu s rodiči co by mi přispěli na moje studium.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Moje plány jsou více cestování a poznávání světa. V této době se do ČR rozhodně vrátit neplánuji a spíše přemýšlím o dalších zemích, kde bych se chtěla usadit. Toto se ale nejspíš nakonec rozhodne podle práce, kterou si najdu, ale pochybuji, že se v nějaké bližší době budu vracet do ČR.

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

Rozhodně do toho jít a zkusit to. Protože je úžasná zkušenost a podle mého toho nebudeš nikdy litovat. A pokud zjistíš, že to není pro tebe tak se vždy můžeš vrátit domů, s tím, že budeš mít zdokonalený jazyk a spoustu zkušeností co tvoji vrstevníci nemají.

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.