Anežka Svobodová

Anežka Svobodová

Student - poradce

Univerzita: University of Exeter
Místo původu: Třebušín u Litoměřic
Střední škola: Open Gate

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
University of Exeter Velká Británie BA Economics and Politics - 3 roky Bakalář

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

O možnosti studovat v zahraničí jsem se dozvěděla již během studia na gymnáziu.

Proč ses rozhodla studovat v zahraničí?

Studium na britské univerzitě pro mě bylo velikou výzvou a představovalo možnost uskutečnit si sen, který se v mé hlavě formoval během studia na gymnáziu. Lákala mě atmosféra univerzitních campusů, knihoven a societies, které nabízí možnost realizovat nejen akademické zájmy. Hlavní motivací byla také kvalita přednášek a mezinárodní prostředí výuky, kde se setkává vícero pohledů na věc.

Kolik času jsi věnovala přípravě na studium v zahraničí a kdy jsi začal?

S přípravou jako takovou jsem začala v předposledním ročníku gymnázia, kdy jsem se začala rozhlížet po konkrétních možnostech jednotlivých škol. Vyhledávání informací jsem věnovala zhruba hodinu týdně, přičemž některé jiné, především akademické, přípravy na zkoušky probíhaly v rámci školy.

Jakým aktivitám ses věnovala před odchodem do zahraničí?

Kromě dobrovolnictví v rámci školy a místní komunity jsem se věnovala programu Duke of Edinburgh Awards, dále akademickému debatování v rámci Debatní Ligy, kde jsem se svým týmem dosáhla mnohých umístění, poté dobrovolnictví v neziskové organizaci Forum 2000 a také činnosti v rámci Studentské Rady.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřila jsi k top 5% či 10%?

Akademicky jsem dosahovala výborných výsledků a patřila jsem mezi nejlepší studenty ve třídě. V rámci závěrečných zkoušek International Baccalaureate jsem dosáhla druhého nejlepšího skóre v ročníku a tou dobou zároveň třetího nejlepšího v rámci školy.

Jaká byla úroveň tvé angličtiny?

Díky skvělé průpravě z Open Gate jsem měla angličtinu na výborné úrovni, díky čemuž jsem neměla žádné jazykové problémy při přestupu na univerzitu.

Absolvovala jsi nějaký pobyt v zahraničí (na střední škole či Erasmus během VŠ)? Pokud ano, můžeš popsat jakou roli hrál v tvém rozhodnutí jít studovat do zahraničí a v tvém osobním a akademickém rozvoji?

Během studia na gymnáziu jsem absolvovala výměnu na anglické Wimondham College, kde jsem se ujistila, že mi britský systém výuky vyhovuje. Dále jsem studovala několik týdnů ve fracouzském Rostrenenu, kde jsem získala jazykovou výbavu a ujistila se, že jsem schopná žít v cizí zemi.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Má studia jsou financována štědrým stipendiem nadace The Kellner Family Foundation, jejíž podpory si nesmírně vážím.

Co ti zatím dalo studium v zahraničí? Nelituješ svého rozhodnutí? (výhody a nevýhody studia v zahraničí)

Studium v zahraniční mi v první řadě dalo skvělý akademický rozhled. Díky tomu, že jsem si zvolila dvouobor ekonomie a politologie, se dozvídám o všech probíraných jevech jak z jedné, tak i druhé perspektivy. I členství v různých akademických a volnočasových spolcích mi pomohlo poznat plno lidí z jiných oborů, kteří mé perspektivy ještě dále rozšiřují.

Také samotný pobyt v zahraničí je obohacující, neboť mě učí samostatnosti a zodpovědnosti (musela jsem se třeba naučit vařit). Na univeritě se potkávám s mnoha lidmi různých kultur a dozvídám se o jejich zvycích a názorech – v mém domě nyní žije 5 různých národností.

Svého rozhodnutí v žádném případě nelituji, jsem přesvědčená, že na VŠ v ČR bych za danou dobu nestihla nasbírat tolik poznatků z mého oboru, o světě a různých kulturách a především také o sobě.

Co myslíš, že v tvém případě nejvíce rozhodlo o tvém úspěchu/neúspěchu?

O mém úspěchu při přijetí rozhodla především akademická připravenost a v neposlední řadě také dostatek informací o možnostech studia od starších absolventů mého gymnázia.

Co bys ještě poradila studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

V první řadě bych doporučila začít hledat informace o daných univerzitách co nejdřív – mnohdy je důležité vybrat si ty správné předměty k maturitě, abychom se na daný obor mohli vůbec hlásit…

Dála bych radila nepodcenit mimo akademické zkušenosti v rámci přijímacího řízení, řada západních univerzit hledí na dobrovolnictví jako na nutný doplněk ke skvělým výsledům a diplomům.

Určitě bych všem doporučila využít poradenství starších studentů a kariérních poradců.

Nakonec bych budoucí zahraniční studenty vyzvala k tomu, aby zvážili možnosti studia i v netradičních zemích, jako třeba Kanada, nebo ve Skandinávii. Studium bude v mnoha případech levnější než v Anglii a nabízí celou řadu zajímavých příležitostí na prestižních a mezinárodně uznávaných univerzitách…

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.