Adam Pečeňa

Adam Pecena

Adam Pečeňa

Student - poradce

Univerzita: Northwestern University
Místo původu: Unhošť
Rok narození: 1993
Střední škola: Gymnázium Nad Alejí, Praha 6

Univerzity

Název Země Obor Úroveň studia Rok dokončení
Northwestern University Spojené Státy Communication Studies, Economics Bakalář 2016

Osobní profil

Co tě vedlo ke studiu v zahraničí?

Čím víc jsem zjišťoval o českém vysokém školství a jeho systému, tím víc mi připadalo, že mi nebude vyhovovat. Věděl jsem, že chci v nějaké podobě studovat média, ale byl jsem otevřený mnoha variantám a vybírat si jeden konkrétní, naprosto pevně stanovený obor mě rozhodně nelákalo. Navíc nabídka oborů v mediální oblasti není v ČR nijak zvlášť bohatá, a tak jsem si začal brát inspiraci od kamarádů debatérů a vzal si za své jejich ambice studovat v zahraničí. Na USA jsem se zaměřil právě kvůli tomu, že Liberal Arts styl vzdělání mě přitahoval.

Kdy ses začal připravovat ke studiu v zahraničí?

Pokud si správně vzpomínám, tak někdy ke konci sexty (=druháku).

Jakým aktivitám ses věnoval před odchodem do zahraničí?

Na střední škole jsem hodně času věnoval tomu, že jsem se snažil dostat dobré známky, ale taky divadlu, nějaký čas i fotbalu (i když toho jsem později zanechal), v němž jsme ve škole s kamarády organizovali i ligu. V dřívějších ročnících střední školy jsem se s týmem spolužáků zúčastnil několika soutěží krátkých filmů v roli herce i producenta.

Jak se ti dařilo na střední škole? Patřil jsi k top 5% či 10%?

Top 5%.

Jaké jsou podle tebe výhody a nevýhody studia v zahraničí?

Studium v zahraničí mi hlavně neuvěřitelným způsobem rozšířilo rozhled, jak geografický, tak kulturní. Denně se stýkám, bavím, a socializuji s lidmi všech barev, kultur, národností a vyznání. Také na mě ze studijního hlediska má určitě pozitivní vliv to, že jsem neustále mezi hyper-ambiciózními lidmi, kteří berou jen ty nejlepší známky, stáže, kariérní cíle. Trochu temnou stránkou téhož je ta stránka sociální, tj. občas si myslím, že bych si při studiu v ČR asi našel pevnější přátelství a mezilidské vztahy obecně, ale svého rozhodnutí rozhodně nelituji – ještě i ve třetím roce tady si pravidelně uvědomuji, jak neuvěřitelného dobrodružství se mi poštěstilo zažít.

Jak svá zahraniční studia financuješ?

Nadace, stipendium od univerzity – Stipendia od Northwestern, Bakala Foundation, Kellner Family Foundation.

Jaké jsou tvé plány do budoucna? (Plánuješ se vrátit do ČR?)

Nebráním se myšlence, že bych tu rok dva (tři) po škole pracoval, abych získal zajímavou pracovní zkušenost, ale ve středně- a dlouhodobém horizontu se rozhodně chci vrátit do Evropy. Může a nemusí to být ČR. Nejspíš ale matičce Praze nějak moc dlouho odolávat nebudu, je to přece jen skvělé místo pro život :)

Co bys ještě poradil studentům uvažujícím o studiu v zahraničí?

V případě USA se nejdřív poradit ve Fulbrightu, jinak určitě zkontaktovat lidi, co už tam jsou, a vyptat se jich na všechno možné. Při pokládání otázek se nezapomínejte ptát na *život*, tj. ne jen školní věci, organizované aktivity apod., protože tu budete nejen chodit do školy, ale i žít, socializovat se atd. Pak se rozhodně zamyslet nad tím, jak to rozumně ufinancovat, a pak už jen hurá do toho! Hlavní je se nebát!

Pomohli ti naši studenti? Odvděč se jim komentářem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Informace

Komplexní informace o studiu v zahraničí.

Poradenství

Nabízíme bezplatné poradenství pro všechny.

Přednášky

Pořádáme přednášky na středních školách.

Czechs OUT: Studuj v zahraničí

Czechs OUT: Studuj v zahraničí je neziskový projekt studentských dobrovolníků, kteří pomáhají ostatním českým a slovenským středoškolákům a vysokoškolákům ke studiu na zahraničních univerzitách.

KONTAKT

Email: info(zavináč)czechsout.cz
Telefon: 721 565 392
Fb: Studuj V Zahraničí

POSLEDNÍ PŘÍSPĚVKY

Přidej se k nám

Máš zkušenost se studiem v zahraničí a zájem pomoct ostatním studentům?

Rádi v našem týmu přivítáme nové členy, kteří budou s nadšením pomáhat ostatním.